לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

קונטרס "סודי" של ר' עמרם בלוי


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 15) - 29/08/1966 (יום שני)
מקץ שנה לנישואיו עם רות (בן דוד) יצא מנהיגה של "נטורי קרתא", ר' עמרם בלוי, בהסבר מפורט, מה ראה להמרות את פי בית הדין של העדה החרדית בירושלים.

ההסבר המפורט ניתן בתור "תשובה בהלכה של הרב הגאון ציס"ע כשק"ת תפארת היהדות בארץ הקודש רבי עמרם ברש"י בלויא שליט"א, שכתב להשיב לאחד היראים בברוקלין שבאמריקה, על אודות טועה אחד שכתב שבית-דין של זמננו כוחו יפה כמו בית דינו של רבן גמליאל". כך מוגדר הדבר בפתח קונטרס פנימי מיוחד, שהופץ בין מקורבי הרב ואנשי "נטורי קרתא" בארצות-הברית.

ר' עמרם בלוי מוכיח, על-פי ש"ס וראשונים, כי אין כוח ביד בית-דין של זמננו לעקור "לא תעשה" מן התורה. כוח זה ניתן אך ורק לבית-דין סמוכין, והאידנא דליכא סמיכה [בימינו שאין סמיכת זקנים - א.ז.] ובית-דין נקרא בית-דין של הדיוטות ואין לו הכוח הנ"ל.

ראוי לציין, שבקונטרס זה מראה ר' עמרם בלוי שליטה רחבה ביותר במקורות ומצטט מש"ס ומפוסקים בכל הנוגע להקשר הדברים. בעיצומה של הסערה הכין ר' עמרם קונטרס המסביר את צעדו הנועז של נשיאת הגיורת רות בן דוד. עתה, כשהאווירה רגועה יותר, מוסיף הוא לעמוד בתקיפות רבה על עמדתו ומסביר ומנתח אותה תוך היתלות באילנות גדולים.

מקורביו שומרים על הקונטרס בסודיות, כדי לא לעורר מחדש את הפולמוס.

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני הירבה לעסוק בנושא הקונטרס ההלכתי אותו עומד לפרסם הרב עמרם בלוי, כפי שניתן לראות במאמרים המופיעים ב "דפים בנושא". לאור זאת, סביר שגם כתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1966

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 102 Saddle River Road, Monsey NY, ארצות הברית (נטורי קרתא בארצות הברית) | רחוב מאה שערים 57, ירושלים (בית הכנסת "קהל יראים" - בית מדרשו של הרב עמרם בלוי)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות