לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"הקול" שנדם


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 11) - 10/11/1966 (יום חמישי)
במלאות ח"י שנים לקיומו, שבק חיים לכל חי אחד העתונים היומיים הצנועים ביותר בפסיפס העתונות הישראלית. שם העתון, שהופיע בירושלים, היה "הקול" ושימש כלי מיבטאם של "פועלי אגודת ישראל בירושלים" (פאג"י ולא פא"י), אשר לא הזדהו "במאה אחוז עם נטורי קרתא", אך לחמו ב "אגודת ישראל".

מראשיתו עד סופו שמר "הקול" על מסגרתו בת "דף אחד". עורכו הראשון היה עילוי לשפות, אוריאל צימר, מעין "בעל תשובה", שמצא את פורקנו הרוחני בשיבה למקורות היישוב הישן. לימים כאשר נטה לחב"ד ועבר לניו-יורק, הרחיב את השכלתו והיה מעין "פלא בלשני". הוא ידע יותר מעשר שפות זרות על בוריין. אילו שינה טעמו ובגדיו המסורתיים, שלא המירם באחרים גם בניו-יורק, היה ודאי זוכה לפירסום עולמי. אוריאל צימר למד שפות כתחביב. בעיקר למד תלמוד.

ירש אותו עוזרו. מר מרדכי סליפוי, שהיה בעת ובעונה אחת הכתב הפרלמנטארי, הכתב הצבאי, הכתב המדיני, העורך, ולעתים גם המגיה של העתון. הוא לחם את מלחמתו בכפירה ובציונות. אבל חרף אלה, מעולם לא כתב נגד צה"ל. אפילו לא נגד גיוס בנות.

במשך שנים התלבט "הקול" בקשייו. קהל-קוראיו, אשר מעולם לא מנה יותר מכמה מאות, הצטמצם עוד יותר. גם השינויים הפנימיים בתוך היישוב הישן, השפיעו על מעמדו המדולדל של הבטאון, שביום אחד מצא עצמו במצב של חיסול. השבוע נדם "הקול", בלי להשאיר הד, פרט למשפחת העתונאים, שידעו להוקיר את עורכיו - הראשון והשני - על מסירותם לעיתונם.

הערות: סביר מאוד שכתבה זו נכתבה על ידי נח זבולוני, הוא הזכיר את העיתון במאמריו, מערכת העיתון הייתה סמוכה למערכת עיתון "חרות" ברחוב החבצלת ולאור היכרותו עם עולם העיתונות הדתית-חרדית בירושלים וסגנונה של הכתבה.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1966

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב החבצלת, ירושלים (מערכת עיתון "הקול" (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות