לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שבט הרכבי


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 11) - 15/02/1967 (יום רביעי)
בימים אלה מלאו 150 שנה לעלייתו ארצה של רבי גרשון הרכבי הראשון. הוא בא מנאווהרודוק שבפלך מינסק, רוסיה, והשתקע בצפת. הוא נמנה עם האמידים שבעליית הפרושים מתלמידי הגאון מווילנה. בבואו לבירת הגליל רכש נחלה גדולה, ושמו מופיע בין ראשי ועד הכוללים הארצי.

לזכרון שושלת היוחסין ולכבודה התכנסו בימים אלה צאצאיו לארוחה חגיגית במלון "דבורה" בתל-אביב. במפקד זה התברר, ש "שבט הרכבי" מפוזר בכל רחבי תבל. ב- "תערוכה הרכבית", שנערכה במקום ,הוצגו תצלומים, פירסומים ומיסמכים מבני המשפחה ועל אודותיה.

ברשימה של ספריית לנין במוסקבה, שהשיג הרב צ. הרכבי, נזכרים כששים חיבורים בנושאים יהודיים, שחוברו על ידי הרכבים שונים. כן נתקבלה רשימה בת 17 ערכים מן הספרייה הממלכתית בלנינגראד. (נצר זה למשפחת הרכבי שימש מנהל המחלקה למדעים יהודים). צילום דף ממדריך הטלפונים של ניו-יורק מגלה, כי 37 הרכבים מתגוררים במטרופולין.

בפגישה נטלו חלק, בין השאר, אלוף יהושפט הרכבי, בן השופט צדקיהו המנוח (ברכת החלמה נשלחה לרעייתו), וחבר הנהלת הסוכנות יצחק הרכבי. הרב הרכבי שהירצה על ייחוסה של המשפחה, הודה בדבריו לעיריית תל-אביב על שקראה רחוב על שם אבי המשפחה.

משתתפי הפגישה היו קיבוץ גלויות. מקצתם הם ילידי הארץ. יתר בני השבט למשפחותיו מתגוררים ברוסיה, בפולין, בליטא, בארגנטינה, בארצות הברית ובארצות אחרות.

דבר אחד לא צויין: בצפת לא שרד אף לא הרכבי אחד.

הערות: מאחר וצבי הרכבי היה אחד ממקורותיו הכמעט בלעדיים של נח זבולוני, כמו העובדה שנח זבולוני הזכיר את דודו של צבי הרכבי - מנהל המחלקה לעניינים יהודיים בספריה בלנינגרד בכתבה: מנהל הספריה התורנית בירושלים קיבל רשות לבדיקת חומר בספריה הממלכתית בלנינגרד, לאור זאת סביר מאוד שכתבה זו שברור שד"ר הרכבי הוא יוזמה נכתבה אף היא על ידי רנ"ז.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1967

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב הר"ן 7, ירושלים (כתובתו של הרב ד"ר צבי הרכבי) | רחוב בן יהודה 87, תל אביב (מלון דבורה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות