לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

רבה של קוממיות שוב "עושה חדשות" ...


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 23/11/1967 (יום חמישי)
בימים שחיפשו את יוסל'ה שוחמכר, שנחטף מהוריו והוברח לחו"ל, היה הרב בנימין מנדלסון ממושב קוממיות, כחשוד בקשרים עם מעלימי הנער, בין אלה ש "עשו" כותרות בעתונים. מלחמת ששת הימים היתה בעזרו - והוא חזר לעתונות.

שנה תמימה נדם קול "דגלנו", בטאון "צעירי אגודת ישראל". כאשר בימים אלה ראה מחדש אור - זיכה אותו הרב מנדלסון במאמר הנושא את הכותרת: "המקומות הקדושים בחורבנם והציפיה לבנינם". ברגע הראשון חשבנו, שמא בא לחדש עלינו פולמוס בניין בית המקדש. ולא היא. הוא בא להזכירנו את "חטא הציונות ודחיקת הקץ", כי בעטיו של "חטא קדמון זה" באו עלינו כל הצרות. לישועת ישראל יש לרבנו מנדלסון פתרונות משלו, המקובלים מאז ומתמיד על "אגודת ישראל". אולם מוזר למדי, שלא רק את המלחמות עם הערבים הוא תולה בקולרה של הציונות, אלא גם השואה לא היתה באה לעולם אלמלא נתפסו היהודים לציונות החוטאת והמרושעת.

רבה של קוממיות איננו מחסידי סטמאר ואינו מחרים את הכותל המערבי שנכבש על-ידי ציונים. אלא שבעמדו לפניו מבכה הוא את חטאי הדור המעכבים את הגאולה. להסברת הסתירה הוא אומר: "כיום, כעבור שבעים שנה, (מאז עלות הציונות) אין בכוח החטא להשחית כמקודם. ונראה שאחר כלות כח חיותו של החטא זכינו לפחות להשפעת קדושה של המקומות הקדושים בחורבנן. אולם התשוקה האמיתית והנכספת צריכה להיות כאמור לראות ישועות עם התגלות אלוקית".

לכאורה, אין הרב מנדלסון שונה בהנחותיו מיתר אנשי ה- "אגודה" בעולם. בדומה לו מצאנו בבטאון רבני "אגודת ישראל" בארצות הברית ("הפרדס"). אלא שהוא מרצה את עוון הדורות הציוניים מול הכותל. יבושם לו.

הערות: נח זבולוני כתב בעבר על רבה של קוממיות, וכן ציטט רבות הן מ "דגלנו" והן מהירחון התורני "הפרדס". אלה, בנוסף לתוכן ולסגנון מביאים למסקנה שגם כתבה זו נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1967

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: מושב קוממיות | רחוב זכריה 4, בני-ברק (מערכת "דגלנו" בטאון תנועת צעירי אגודת ישראל)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות