לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ר' עקיבא בעיני ... לנינגרד


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 29/02/1968 (יום חמישי)
מיון מהיר:
עבודת מחקר מקיפה על תקופת מרד בר כוכבא וחלקו של התנא רבי עקיבא במרד זה פורסם באחרונה בספר היובל, המוקדש ליובלה ה-70 של הגב' נ. ו. פיגולבסקאיה, עורכת ה "פלסטינסקי וסטניק" ("המבשר מפלסתינה"), היוצא מטעם המכון לעמי אסיה בלנינגרד.

בספר יובל זה כלולות עבודות מחקר על תקופת מרד בר כוכבא ועל המזרח הקרוב, מפרי עטם של חוקרי התקופה: יוסף עמוסין, הגב' סטארקאוה ואחרים.

במיוחד ראויה לציון עבודת המחקר של החוקר והסופר היהודי פרופ' הלל אלכסנדרוב, בנו של סופר עברי וחוקר ידוע, ר' שלמה אלכסנדרוב מבוברויסק. החוקר הלל אלכסנדרוב חולק במחקרו זה על הדעה המקובלת כי התנא רבי עקיבא היה מחולל ומארגן מרד בר כוכבא. לדעתו היו כמעט כל התנאים של התקופה פרו-רומאיים, שהתנגדו למרד זה. הם התייחסו בשנאה עמוקה לבר כוכבא ולמרד שלו.

פרופ' אלכסנדרוב חולק גם על הדעה כי רבי עקיבא חשב את עצמו למשיח. לדעתו הצטמצם תפקידו של רבי עקיבא במרד זה לתמיכה מוסרית בלבד.

פליאה בפני עצמה היא שספר יובל זה יצא מטעם הוצאה לאור רשמית סובייטית - ובכל זאת הוא מלא חכמת ישראל ותודעה יהודית.

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני כתב בעבר על מחקריו של המכון לעמי אסיה, כפי שניתן לראות בקישור הבא, ובפרט שכתבה מוקדמת יותר של נח זבולוני: עבודת מחקר על חלקו של רבי עקיבא במרד בר-כוכבא תופיע ברוסיה עוסקת בדיוק במחקר זה. עובדה זו, הסיגנון ותוכן הכתבה מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1968

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Palace Embankment, 18, סנט פטרבורג, רוסיה (Institute of Oriental Manuscripts - לשעבר המכון לעמי אסיה שליד האקדמיה הרוסית למדעים)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.