לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מנהגי אבלות - בימי שמחה?


מאת:
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 22/05/1968 (יום רביעי)
כידוע מחייבת ההלכה היהודית לנהוג מנהגי אבלות שונים (איסור גילוח ותספורת ועוד) בימי ספירת העומר - הימים שבין פסח לשבועות. עם זאת ידוע, שחוגים רחבים למדי בקרב היהדות הדתית אינם מקפידים בימים אלה.

באחרונה אף עוררו חוגים דתיים שונים את הבעייה - האם יש עדיין להמשיך ולקיים את מנהגי האבלות לאחר ש "המאורעות החשובים של זמן חידוש הממלכתיות היהודית בישראל האפילו - בשמחתם כביגונם - על תקופות היסטוריות שהולידו את מנהגי האבלות" - כפי שנאמר במכתב ששיגרה הוועדה להכוונת החיים הדתיים של "הקיבוץ הדתי" לקיבוציה. משנה תוקף נותנת לשאלה העובדה, כי גם יום העצמאות וגם יום שחרור ירושלים העתיקה חלים בימי הספירה.

הוועדה שקיימה דיון בנושא זה הודיע למשקי "הקיבוץ-הדתי", כי אינה רואה עצמה מוסמכת לבטל מנהגים קיימים, אך אינה רואה גם מקום להקפדה על מנהגי האבלות, ועל כן: "אין לבטל חגיגות שהזמן גרמן (סיום בית-ספר וכד') וכן יש להקפיד על מניעת כל צורה של אבלות בימי השמחה - ה' ו- כ"ח באייר".

הערות: נח זבולוני עסק מאוחר יותר בשאלה האם יש להשאיר את מנהגי האבלות אחרי קום המדינה ומלחמת ששת הימים, בכתבות הבאות: תשעה באב, בסבך התענית. עובדה זו, הכתבות הרבות שכתב על הקיבוץ הדתי, התוכן והסגנון כל אלה מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1968

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב דובנוב 7, תל אביב (בית הקיבוץ הדתי, מערכת עמודים)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות