לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרבי מסאטמאר אינו מאמין בהתערבות בריה"מ


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 28/01/1969 (יום שלישי)
אל מקהלת המגנים את ישראל על פשיטת צה"ל בביירות [ * ] , הצטרפה קבוצה של חרדים יהודיים - שערכה הפגנה אנטי-ישראלית ליד בניין מזכירות או"ם בניו-יורק.

מסתבר, כי היוזמה להפגנה לא יצאה מחצרו של הרבי מסטאמאר, הרב יואליש טייטלבוים (שיצא לפלורידה לבלות שם בחודשי החורף). מנהיג הקבוצה הוא ירחמיאל דומב, בעל מלטשה לאבני-חן בלונדון אנגליה, הנמנה עם החרדים הקיצוניים בבריטניה ואויב מושבע של מדינת ישראל.

ירחמיאל דומב, שהיה קשור לפרשת העלמותו של הילד יוסלה שוכמאכר, שהה בניו-יורק בעת הדיונים באו"ם על פשיטת צה"ל. הוא גייס את קבוצת הצעירים, החרדים הקיצוניים, ושלחם להפגין נגד ישראל.

במעשה זה עזרו לו יוסף לייב קאהן - בנו של הרב משה הלל קאהן - מרומניה - הקשור עימו בעסקי יהלומים וכן פייוול וייס וחיים יעקב גרינפעלד.

לפני ההפגנה פנה ירחמיאל דומב אל ראשי חסידות סאטמאר וביקש מהם לקחת חלק בה. אך הללו השיבו בסירוב משום שהרבי שלהם, ר' יואליש, לא נתן הפעם הוראה להפגין נגד ישראל.

מתברר, כי לא מקרה הוא, שר' יואליש נמנע הפעם מלצאת נגד ישראל. הרבי - כך מספרים חסידיו - מודאג מאוד באחרונה מן המצב בישראל, הנתונה בסכנה, אם כי לדעתו לא צפוייה התערבות פעילה של ברית-המועצות, אם תפרוץ שוב מלחמה נגד ישראל. הרבי מסאטמאר מבסס דעתו זו על כך, ש "אדם חזק אינו רוצה לספוג מהלומה מאדם חלש ממנו". אומר הרבי: "הרוסים אינם מעוניינים לקבל סטירת-לחי ממדינה קטנה".

הערות:
* מדובר על פשיטת צה"ל על שדה התעופה של ביירות ב-28 בדצמבר 1968, במהלכה הושמדו 14 מטוסי נוסעים שחנו בשדה.

קרבתו של נח זבולוני לחוגי "נטורי קרתא", התוכן, האנשים המצויינים בכתבה עליהם הירבה לכתוב והסגנון, מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1969

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: 405 East 42nd Street, ניו יורק, ארצות הברית (בנין האו"ם) | 500 Bedford Avenue, Brooklyn, ניו יורק, ארצות הברית (מגורי האדמו"ר מסאטמר הרב יואליש טייטלבוים - ויליאמסבורג) | 48 Alkham Road, לונדון, בריטניה (בית הכנסת תורה ותפילה - מרכז נטורי קרתא בלונדון)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2022 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.