לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

כסף - כן, אבל לא "הרצל"


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 13/10/1969 (יום שני)
אנשי "נטורי קרתא" אינם מכירים במדינת ישראל "דה יורה", ואילו המחמירים שבהם מחרימים אותה גם "דה פאקטו". באחרונה, עם הנפקת שטר של מאה לירות שעליו מתנוססת דמותו של הרצל, נטפלו ה "נטורים" לשטר זה ומנהלים תעמולת-חרמה נגדו.

בבטאונם - "החומה" - פורסם מאמר נגד השימוש בשטר זה. אמנם - כותב "החומה" - אין אפשרות לבוא בטרוניה לאנשים שלא ישתמשו כלל בכסף של המדינה. זהו עניין כמעט של הכרח. שהרי מוכרחים לסחור, לקנות, למכור וכו'. כל הנמצא בגבול המדינה כמעט שאינו יכול שלא להשתמש בכספם. אבל מדוע לא תהיה ההרגשה אצלנו, כי במה שאין כל כך הכרח - לא ישתמשו.

ואכן אפשר בהחלט לסחור ולחיות במדינה מבלי להשתמש במטבע של מאה ל"י, אשר עצם הכפירה ומחולליה נפוצים על ידה. מטבע כזה - ממשיך בטאון "נטורי קרתא" - צריך להיות מאוס ונמאס אצל כל יהודי הנאמן לה' ולתורתו הק'. עד היכן קהו ההרגשים האמיתיים: מדוע לא יהיה בולט ברחוב, כי יהודים חרדים ממאסים להשתמש במטבעות כאלו? אין בזה כל כפייה. אפשר ואפשר ליכנס לחנות, או לבנק, ולומר בגלוי, בלי כל מאמץ? אין אנו רוצים לקבל מטבע זה. מטבע שאותו כופר מתכבד עליו - מאוס הוא אצלנו. אדרבא: יפורסם הדבר ברבים שיש עדיין יהודים כשרים הממאסים בכופרים ובצורותיהם.

הערות: נח זבולוני הירבה לסקר את פעילות נטורי קרתא, ולצטט את בטאונם "החומה", זאת בנוסף לתוכן הכתבה וסגנונה מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה כנראה על ידו.
.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1969

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: מאה שערים, ירושלים (נטורי קרתא) | רחוב בעל התניא 11, ירושלים (מערכת "החומה" (ליד ישיבת תורה ויראה - משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.