לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"ראשית צמיחת גאולתנו"


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 24/02/1970 (יום שלישי)
בין שאר זכויותיו הרבות של הסופר ש"י עגנון ז"ל, יש למנות גם את העובדה, שהוא סיגנן וערך את התפילה הרשמית לשלום המדינה, שמקובל לומר אותה מדי שבת בשבתו ברוב בתי-הכנסת בארץ ובתפוצות.

מספר על כך הרב יעקב גולדמן, מיקירי ירושלים, שהיה מזכירו של הרב הראשי הרצוג ז"ל: מיד לאחר הקמת המדינה מצאתי את הרב הראשי הרצוג ז"ל יושב מודאג בחדר עבודתו. שאלתיו לפשר דאגתו, והוא הסביר לי, כי הוטל עליו לחבר תפילה לשלום המדינה שהוקמה זה עתה, ואין הוא מנוסה בכגון אלה. הצעתי לרב הרצוג, כי יעלה בכתב את נוסח התפילה הנראה לו, ואני אקח אותה אל הסופר עגנון ז"ל, אשר בנועם סגנונו יערוך אותה וילטש אותה מבחינה לשונית. מיד ישב הרב הרצוג וחיבר את התפילה, ושלח אותה בידי אל עגנון".

למחרת החזיר עגנון את נוסח התפילה אל הרב הראשי, בשינויים סגנוניים קלים. לזכותו ייזקף הביטוי החשוב ביותר שהכניס לגוף התפילה - "ראשית צמיחת גאולתנו". ללמדך, כי עגנון האמין שהקמת מדינת ישראל מבשרת לנו את פעמי-המשיח. עגנון עצמו התגאה מאוד בחיבור התפילה לשלום המדינה.

הערות: נח זבולוני קיבל באופן אישי מספר ידיעות מהרב יעקב גולדמן, ובאחת אף מוזכר תפקידו כמזכירו של הרב הרצוג - פרופ' ולדימיר חבקין - "הקוסם הלבן" שהציל את הודו ממגיפת החולירע. עובדה זו, תוכן הכתבה וסגנונה מביאים למסקנה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1970

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב אבן עזרא 4, ירושלים (ביתו של הרב יצחק אייזיק הרצוג) | רחוב קלוזנר 16, ירושלים (ביתו של ש"י עגנון)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.