לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

העתונאי היהודי שלא השמיץ


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 28/07/1970 (יום שלישי)
פרץ זלמנובסקי העתונאי היהודי הסובייטי מת באופן פתאומי בגיל 73 ב-22 ביוני, בעיר הקייט פולנגה, שם שהה לשם נופש. היה נמנה עם העתונאים והסופרים היהודיים היחידים בברית-המועצות, שקיימו מגע עם העתונות היהודית אשר מחוץ לברית-המועצות ואף נמנע מלהשמיץ את הדת היהודית, הציונות ומדינת ישראל.

פרץ זלמנובסקי נולד לפני 73 שנה בבריסק שהיתה עיר ואם בישראל של תלמידי חכמים וגדולי ישראל,, שם קיבל חינוך דתי, ובצעירותו היה מקורב לביתו של הגאון ר' חיים סולובייצ'יק זצ"ל, המכונה בעולם הרבני והישיבות בשם ר' חיים בריסקר.

הוא שמע תורה מפיו של הגאון ר' שמחה זליג ריגר הי"ד, מי שהיה הדיין הראשון בבית דינו של ר' חיים סולובייצ'יק, שעמד בראש הישיבה אשר בבית המדרש "המשמר" בבריסק. לפני כחמישים שנה עזב זלמנובסקי את בריסק ולאחר גילגולים רבים הגיע עד לעיר סברדלובסק שבהרי אוראל. למרות ריחוק המקום ממרכז יהודי קיים כל השנים מגע הדוק וקשרים אף עם היהדות הדתית ולא בגד בצור מחצבתו.

הוא נפגש מספר פעמים עם מורו ורבי ר' שמחה זליג שהעריצו מאוד, פירסם ב "כתב עת", בטאון היהדות הדתית ברומניה מסות על גדולי התורה והמוסר כר' ישראל מסלנט ז"ל ואחרים. כן פירסם באותו כתב עת הספד נרגש על מורו ורבו ר' שמחה זליג שבו תיאר את דרכו האחרונה וסופו הטראגי כשהוא עטוף בטלית ותפילין ובראש מורם הולך בראש הקהילה היהודית של בריסק למחנה ההשמדה הגרמני שמעבר לנהר מוכווץ ליד בריסק.

פרץ זלמנובסקי לא חת מהביע דעות שהיו מקובלות כ "אפיקורסיות" במשטר שבו היה חי.

הערות: נח זבולוני ציטט פעמים רבות את "כתב-עת" בטאון יהודי רומניה, למד אצל מקורבים לאנשים המתוארים בכתבה (ר' ברוך בער לייבוביץ מתלמידיו של ר' חיים בריסקר) ועקב אחרי עיתונאים יהודים בברית המועצות וברומניה. תוכן הכתבה וסגנונה מאששים את ההשערה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1970

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: יקטרינבורג, רוסיה (בירת חבל סוורדלוואסקאיה, לשעבר נקראה סברדלובסק) | 9-11 Sfanta Vineri, בוקרשט, רומניה (העיתון "כתב עת" - Revista Cultului Mozaic - בהוצאת איגוד הקהילות היהודיות) (איגוד הקהילות היהודיות ברומניה, ובית הכנסת כורל (המרכזי))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2021 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.