לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ברית המועצות

מוזיאון לזכר שלום-עליכם בעירו של חמלניצקי


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | העולם היהודי (עמוד 21) - 10/09/1978 (יום ראשון)
על יזמה להקים מוזיאון בעיר הולדתו של הסופר האידי שלום עליכם, פריאסלוו אשר באוקראינה - מוסר "סאוועטיש היימלאנד", הירחון האידי היוצא לאור בברית-המועצות, באחד מגליונותיו האחרונים.

הירחון מפרסם מכתב שנתקבל במערכת ממנהל המוזיאון שהוקם בעיר להנצחת זכרו של שלום עליכם. במכתב מתבקש הירחון לסייע באיסוף כתבי-יד, חתימות וחפצים שונים של הסופר וכן ספרים שנכתבו על אודותיו, תוך פנייה אל קרובי משפחתו באשר הם.

במוזיאון יוקם אולם קריאה עם ספריה של 5000 כרכים, כתבי שלום עליכם באידיש וברוסית. מטרת המוזיאון, לדברי מנהלו, היא להנציח את זכרו של הסופר היהודי הדגול.

עיר הולדתו של שלום עליכם, פריאסלוו, נקראה בשנת 1954, ביום השנה ה-300 לאיחוד אוקראינה עם רוסיה, על שם גיבורה הלאומי של אוקראינה, הלא הוא בוגדן חמלניצקי, שרצח יותר מ-100 אלף יהודים במסע הפוגרום שערך על פני אוקראינה (גזירות ת"ח ות"ט). שם העיר היום הוא פריאסלוו-חמלניצקי.

דפים בנושא:


הערות: 3 שבועות קודם לפרסום כתבה זו, פירסם נח זבולוני באותו מדור (העולם היהודי) בעיתון מעריב כתבה דומה המדברת על הכוונה להקמת המוזיאון (ראו "דפים בנושא"), בפרט הפסקה האחרונה בכתבה הנוכחית שזהה כמעט לחלוטין לפסקה השלישית בכתבה הקודמת. עובדה זו, בנוסף לכך שנח זבולוני קיבל מדי חודש את גליונות "סאוועטיש היימלנד" ומאמרים רבים נכתבו על פי ידיעות ששאב משם, מביאים למסקנה שאין כמעט ספק שגם כתבה זו נכתבה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב העולם היהודי 1978

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Pereiaslav-Khmelnytskyi, אוקראינה | מוסקבה, רוסיה (קירוב 5 (מוסקבה העתיקה) - מערכת סאוועטיש היימלאנד (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות