לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

תשובה לד"ר שנעלב


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 15/09/1971 (יום רביעי)
הרב מ. ד. טננבוים, המזכיר הכללי של "ועד הישיבות" בירושלים, נמנה עם ידידיו המקורבים של מר טדי קולק. כאשר הפליט ראש העירייה את הערתו המעליבה כלפי ד"ר חייטובסקי [ * ] , שגררה אחריה קובלנה בבית המשפט, סיפר הרב מעשה דומה שהיה.

סוחר יהודי עשיר מאוד, מוורשה, נקלע בענייני עסקיו לווילנה, עיר שבה חכמים וסופרים רבים, המפורסמים באופן דיבורם המרוסן והמנומס. תוך כדי ויכוח עם סוחר יהודי וילנאי, הפליט הסוחר מוורשה את ההערה, שזכתה הודות לזה שיצאה גם מפיו של ראש עיריית ירושלים, לפירסום רב. הסוחר הליטאי נדהם ונרעש בשמעו דברים אלה יוצאים מפיו של סוחר יהודי חרדי. לאחר שיקול דעת החליט לתבוע אותו לדין תורה.

לפני הרבנים טען הסוחר הווינאי: "הייתכן שיהודי חרד, השומר על מצווה קלה כחמורה, ינבל את פיו וישמיע דברים אלה כלפיו? " ראש בית הדין, מחכמי וילנה, פנה למתלונן ואמר לו: "שמע ר' יהודי, לאחר דיון מעמיק ומקיף באתי לידי מסקנה, כי לפי ההלכה אינך מחוייב לצוות ולשמוע לקולו ... ואתה פטור מעשות זאת" ...

הערות:
* מדובר באירוע שקרה ב- 06/09/1971, במשמרת מחאה של הורים על תנאי הלימוד של ילדיהם. עת טדי קולק ראש עיריית ירושלים, ענה לקריאתו של ד"ר יואל חייטובסקי -"נתראה לפני הבחירות", במלים "שק בתחת" ועל כך הגיש ד"ר חייטובסקי קובלנה פלילית נגד טדי קולק.

קרבתו של נח זבולוני ל "ועד הישיבות", ולרב משה דוד טננבוים כפי שניתן לראות בכתבה מאוחרת יותר שנחתמה בשמו: שיחכה למשיח, תוכן וסגנון הכתבה מביאים למסקנה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1971

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב החבצלת 4, ירושלים (ועד הישיבות) | כיכר ספרא 10, ירושלים (רחוב יפו 2 - כיכר צה"ל - עיריית ירושלים עד לשנת 1993)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות