לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מזוזה לעיר הנידחת


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 10) - 11/04/1972 (יום שלישי)
הרב רפאל קצנלבוגן, שנפטר בסוף השבוע שעבר, נימנה עם יקירי ירושלים, זמן רב לפני שהתואר "יקיר" הומצא רשמית והוענק לראויים לכך. הוא היה גם הראשון שביקשו להעניק לו תואר זה, אך הרב סירב, באומרו כי אינו ראוי לכך ...

פעם שאלוהו מקורביו, מה ההבדל בינו, שהיה מדריך רוחני ל "פועלי אגודת ישראל" והיה ידוע כמתון ומתרחק מקנאות, ובין אחיו, ר' אהרן קצנלבוגן, יבל"א, שהוא ממנהיגי "נטורי קרתא" ? הסביר ר' רפאל: ההבדל בינינו הוא בגישה ל... עיר הנידחת. לפי ההלכה, חייבים להרוס עד היסוד עיר כזו, חוטאת ופושעת, שתושביה עובדים אלילים. אולם, אם יש מזוזה על אחד מבתיה, הרי שמזוזה בודדת זו, "מצילה" את העיר כולה והיא לא נהרסת.

אני - המשיך ר' רפאל - אם אשמע שיש "עיר נידחת" באיזה שהוא מקום, ארוץ לשם בלילה ואדביק בחשאי מזוזה על אחד הבתים, כדי להציל בכך את העיר. אחי, שהוא קנאי, ירוץ לשם בלילה ויוריד את המזוזה הבודדת, אם תהיה שם בכלל, כדי לחייב בכך את העיר החוטאת כולה ...

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני הכיר את הרב קצנלבוגן, ואף כתב הספד עליו אחרי מותו: גדול מרבן שמו, בנוסף כתבה המדברת על סירובו לקבל את התואר יקיר ירושלים: הרב קצנלבוגן מסרב להיות "יקיר ירושלים" מיוחסת לרנ"ז, לאור זאת, התוכן והסגנון סביר מאוד שכתבה זו נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1972

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: נחלאות, ירושלים (הרב רפאל קצנלבוגן היה רבה של שכונת "כנסת ישראל" (משוער))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות