לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

המלשין אפשטיין


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 22) - 12/07/1973 (יום חמישי)
"היו גם אצלנו מקרי פרובוקציה. אבל הם היו נדירים מאוד" - כותב מנחם בגין בספרו "המרד" בפרק המתאר את בגידתו של יעקב חילביץ'. העיתונאי דויד סיטון, הממשיך בפירסום זכרונותיו על אצ"ל בתקופת פיקודו של דויד רזיאל ז"ל על האירגון, בירחון "במערכה - ביטאון הציבור הספרדי ועדות המזרח", כותב על מלשין אחר, שניסה להסגיר את אנשי האצ"ל לידי השלטונות הבריטיים, עוד כחמש שנים לפני חילביץ'.

המלשין היה יהודי ירושלמי בשם אפשטיין. הוא עסק בהברחת סמים מהארצות השכנות, כפי הנראה בשותפות עם אחדים מראשי הבולשת הבריטית בארץ.
באחד הימים החליט אחד מ "מתחריו" בעסקי הסמים בבולשת להלשין עליו, וכך מצא אפשטיין את עצמו במחנה המעצר בסרפנד, יחד עם רבים ממפקדי אצ"ל ומחייליו. אפשטיין לא היה העציר הבלתי-פוליטי היחיד במחנה המעצר, ולפי שאנשי האצ"ל במחנה חששו, שמא בין אלה הלא-פוליטיים מצויים גם "שתולים", החליטו לפקוח עין על תנועותיהם ואף להקים "צנזורה", שתקרא את מכתביהם היוצאים. באחד הימים גילה ה "צנזור" של אצ"ל, כי במכתב ששלח אפשטיין לקצין ערבי גבוה בבולשת הבריטית בשם עבדין בק, הוא מבקש, כי ישחררוהו מהכלא ותמורת זאת יספק "מידע חשוב על פעולותיהם של אנשי אצ"ל ובייחוד על המפקד שלהם רזיאל".

אנשי אצ"ל - כך כותב סיטון - "טיפלו" כהלכה באפשטיין זה, עד כי הועבר אל בית כלא אחר.

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני היה מקורב לחוגי ועד העדה הספרדית בירושלים, לדויד סיטון, וציטט גם את כתב העת שלהם "במערכה". בכתבה שפורסמה כחודש לפני כתבה זו ואף היא מיוחסת לנח זבולוני: אצ"ל והמופתי מדובר על פרסומיו של דויד סיטון ב "במערכה" על אצ"ל. עובדות אלה, תוכן הכתבה וסגנונה מביאים למסקנה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1973

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב החבצלת 12, ירושלים (ועד העדה הספרדית)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות