לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

לימודים בישראל יצילו משמד


מאת: ללא שם
פורסם: מעריב | שיחות (עמוד 14) - 28/05/1974 (יום שלישי)
"דרשנו מהורים יהודים בדרום-אמריקה להיפרד מבניהם ובנותיהם לפחות לשנה-שנתיים, כדי לשלחם ללימודים בישראל, ובכך למנוע פרידה לנצח של הדור הצעיר מן העם היהודי" - סיפר ראש עליית-הנוער של הסוכנות היהודית, יוסף קלארמן, בשובו בשבוע שעבר מסיור ביבשת אמריקה.
לדבריו, יותר מ-80 אחוזים מהדור הצעיר היהודי בדרום-אמריקה מנותקים לחלוטין מכל חיים יהודיים. האחוזים הנותרים אינם מקבלים חינוך יהודי כולל, אלא מקיימים לרוב קשר רופף כלשהו עם ערכי היהדות. במצב זה, לפחות 50 אחוזים מבני הדור הצעיר נישאים בנישואי תערובת. רוב הנישואין הללו מסתיימים גם בשמד.

תופעות חמורות מתרחשות גם באותו חלק של הדור הצעיר, שקיבל חינוך יהודי בילדותו, ועתה הוא פעיל אצל ארגוני השמאל. הללו יוצאים עם ראשי המפגינים נגד ענייניה של ישראל, ולעיתים קרובות תוך הזדהות עם מעשי הארגונים החבלניים הפלשתיניים. באוניברסיטת בואנוס-איירס בלבד, לומדים 18 אלף צעירים יהודיים, ורק כמה מניינים מהם מזדהים עם יהדותם. נוכח המצב המדאיג, קרא קלארמן לראשי הארגונים היהודיים בדרום-אמריקה לפתוח במיבצע מקיף של "הקש בדלת" - כלומר לקיים מיפקד של כל המשפחות היהודיות, תוך הסברת הסכנות להורים ושיכנועם לשלוח את הבנים ללימודים בישראל.

הערות: נח זבולוני הכיר היטב את יוסף קלארמן וראיה לכך כתבה בה סיפק לו יוסף תמונה בחברתו של ביאליק: מקסים גורקי על חיים נחמן ביאליק, עובדה זו, תוכן הכתבה וסגנונה מביאים למסקנה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


מעריב שיחות 1974

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Viamonte 430, בואנוס איירס, ארגנטינה (אוניברסיטת בואנוס איירס) | רחוב המלך ג’ורג’ 48, ירושלים (הסוכנות היהודית - בית המוסדות הלאומיים)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות