לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מדען יהודי יליד פולין - אבי הספוטניקים ברוסיה


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | חרות - עמוד פנימי (עמוד 3) - 02/01/1964 (יום חמישי)
מיון מהיר:
רוסיה הסובייטית חגגה לפני ימים מספר את יובלו המדעי ה-30 של חלוץ חקר החלל המפורסם, יהודי מפולין, ד"ר ארי שטרנפלד - שנולד לפני 58 שנה בעיר סירדז ע"י לודז', גמר את לימודיו בצרפת, שם קיבל את התואר אינז'ינר.

עוד בשנת 1933, לפני 30 שנה, פירסם את ספרו הידוע "מבוא לחוקי החלל" ששימש כמקור לכל חישובי ה- "ספוטניקים" הרוסיים. באותה שנה נערכה בוורשה ועידה לחקר החלל, בה השתתפו גם המלומדים הפולנים הידועים, פרופ' מיכאל קאלעצקי וד"ר יאן גאדומסקי. באותה ועידה השמיע ד"ר א. שטרנפלד את הרצאותו הראשונה על נושא זה, של כיבוש החלל בעזרת טילים.
גם הרקטור הנוכחי של המחלקה לחקר החלל באוניברסיטה של וורשה פרופ' מאצ'יי בילצקי נכח בהרצאה זו של ד"ר א. שטרנפלד.

"איש הזיות"

רוב הנוכחים באותה הרצאה ראו בד"ר שטרנפלד איש הזיות ולא האמינו שאי פעם תוכל תכניתו להתגשם. אלה שהאמינו במלומד ובתכניתו לא ידעו שתוך תקופה כה קצרה של 25 שנה יתגשם חלומו של ד"ר שטרנפלד.

באותה הזדמנות אמר מלומד פולני לד"ר שטרנפלד: נניח שתכניתך תתגשם, מהיכן ניקח את החומר הנוזל הכימי שבעזרתו נפעיל את הטילים ...

ד"ר ארי שטרנפלד, החי עתה ברוסיה ועוסק בחקר החלל שם, זכה לפני שלושים שנה לכותרות ראשיות בעתונות הפולנית על שנבחר כלאוראט (מצטיין) בועידה הבינלאומית של חוקרי החלל שנערכה בפריז, העתון הפולני "גלוס פורנני" מ-2 ביולי 1934, בישר לקוראיו בכותרת שמנה "תושב לודז' - לאוראט של הועידה הבינלאומית לחקר החלל".
העתון לא הזכיר כמובן שהצעיר בן ה-29 הוא ... יהודי. גם העתון "דזנניק בידגוסקי" מ-8 ביולי 1934, מסר כי האינז'ינר א. י. שטרנפלד הוא הלאוראט השלישי מאז נוסדה האגודה הבינלאומית לחקר החלל ב-1923. הראשון היה פרופ' ה. אברט, השני ד"ר פ. מונטל. כל יתר הפרטים על עבודתו של שטרנפלד וכן ארכיונו מאותה תקופה נאבדו בגיטו לודז' יחד עם משפחתו הענפה שנספתה שם.

לפני מספר חודשים, בעת ביקור טייסי החלל הרוסיים (הצמד ולנטינה טרשקובה וולרי ביקובסקי) בפולין סרו השנים גם לעיר מולדתו של חלוץ חקר החלל הד"ר ארי שטרנפלד, וביקרו בביתו של שטרנפלד בסירדז עליו חרות "כאן גר ארי שטרנפלד". בהזדמנות זו נתכבד צמד האסטרונאוטים באזרחות הכבוד של סירדז.

כתב סוכנות הידיעות הפולנית במוסקבה שראיין את ארי שטרנפלד, אישר לאחר מכן כי כל החישובים בספוטניקים הרוסיים נעשו לפי שיטתו שפורטה בספרו "מבוא לחקר החלל" ...

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות

Powered By Click for details


חרות חרות - עמוד פנימי 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Luzhnetsky proezd, 2, מוסקבה, רוסיה (מקום קבורתו של ארי שטרנפלד) (Novodevichy Cemetery - בית הקברות נובודוויצ’יה)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות