לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

"גרמניה האחרת" : האנס קריגר

שר הפליטים הגרמני כיהן כ"שופט מיוחד" של היטלר והוציא פס"ד מוות בסיטונות


מאת: נח זבולוני
פורסם: חרות | על הכוונת (עמוד 2) - 02/02/1964 (יום ראשון)
האנס קריגר, שר הפליטים המערב גרמני, עומד להתפטר בימים הקרובים מתפקידו, לאחר שהושעה ממנו לפני כשבועיים בעקבות הגילויים על עברו הנאצי. החומר המרשיע נגדו פורסם לאחרונה בגרמניה המזרחית ומאז הופעל לחץ על ממשלת בון לערוך חקירה בענינו של שר הפליטים.

תחילה ניסה קריגר, בסיועם הפעיל של חבריו בקבינט, להכחיש את ההאשמות נגדו בטענו שהיה רק "חבר מן השורה" במפלגה הנאצית. אולם מסמכים נוספים, העידו כי קריגר שימש כ- "שופט מיוחד" בשרותו של היטלר ובתוקף תפקידו זה ביצע פשעים חמורים. יתר על כן, הוכח ללא צל של ספק שקריגר התאכזר לקרבנותיו יותר משאר עמיתיו בבית-הדין הנאצי המיוחד והרבה להוציא פסק-דין מוות, כשהוא לועג בגלוי לנידונים, אשר עמדו על זכותם לערער על פסקי-הדין השרירותיים; "יהודים, פולנים וצוענים אינם זקוקים לעורכי-דין" - היה אומר בשחצנות.

עמק המוות

בעיר הפולנית חויניץ, בה כיהן קריגר בתקופת הכיבוש הפולני כ- "שופט מיוחד" נערכה לפני כמה שבועות תערוכה תחת השם "אנו מאשימים". בתערוכה זו הוצגו מאות תמונות ותעודות על פשעיהם של הנאצים במחוז בידגושץ'. במדור "חויניץ מאשימה" הוצגה רשימה עם שמותיהם של אזרחים פולניים, שהוצאו למוות בפקודת בית-המשפט הנאצי בעיר, וכן צילום המקום בו הוצאו לפועל פסקי-דין המוות. מקום זה נקרא בפי האוכלוסיה המקומית "עמק המוות" עד עצם היום הזה.
המסמכים והצילומים שבתערוכת חויניץ העידו כי האנס קריגר, שר הפליטים בממשלת בון, היה האחראי לפסקי דין המוות.

מר יאנוש גומקובסקי, מנהל הוועדה לחקירת פשעי הנאצים בפולין בתקופת הכיבוש הגרמני, מסר בימים אלה, כי בדצמבר 1963 התחילה הוועדה בחקירה מקיפה על פעילותו של האנס קריגר על אדמת פולין הכבושה.

כמעט בכל ארכיון פולני בו מרוכזים מסמכים מתקופת הכיבוש נמצא חומר מרשיע נגד קריגר. כן נגבו עדויות אצל תושבי חויניץ, שרבים מהם הם קרובי משפחה של קרבנותיו הישירים של קריגר. כמו כן נתגלו תעודות המעידות כי קריגר הצטרף למפלגה הנאצית כבר ב-1923, דבר הסותר את טענתו כי הוא הצטרף אליה רק ב-1933 עם עלות היטלר לשלטון. התעודות מעידות גם על קשריו ההדוקים עם המפלגה הנאצית בפולין, שעל חבריה נמנו בעלי אחוזות גרמניים, שחיו בפולין, ומייסדה היה גינטר קריגר, אחיו של האנס קריגר.

מפלגה זו עסקה בחתירה תחת ממשלת פולין והכינה רשימות אזרחים בלתי-לויאליים מקרב האוכלוסיה באזורי הגבול הפולני-גרמני.

חודשים מספר אחרי פרוץ מלחמת העולם השניה נשלח קריגר לעיר חויניץ לשמש בה כ"שופט מיוחד". בתפקיד זה הוא החזיק עד שנת 1943. במשך תקופת כהונתו, שם הוא הוציא למעלה מ-2,000 פסקי-דין מוות. כל פסקי הדין הוצאו לפועל ב- "עמק המוות" שבמבואות העיר.

בעדות שמסרה הגברת אולאנובסקה פולניה תושבת חויניץ, נאמר כי כבר בימים הראשונים לבואו של האנס קריגר לעיר נאסר אביה, שהיה לפני המלחמה מזכיר בית-המשפט בעיר ואחיה ליאון. זמן קצר אחר מאסרם הוצאו השניים להורג, על פי פסק-דין שהוציא נגדם השופט הגרמני. מריאן בנקובסקי, ששימש כמתורגמן בבית-המשפט, מספר שקריגר היה מוציא פסקי-דין מוות בסיטונות. עד אחר, מיכאל זנאידק, שנמנה על עובדי בית-המשפט סיפר כי אפילו עמיתיו השופטים של קריגר השתוממו לפעמים על אכזריותו.

בשנת 1942 קיבל האנס קריגר אות הצטיינות גבוה מהיטלר עצמו על שרותיו "המצויינים" במערכה המשפטית של הרייך השלישי ...

שר בקבינט של ארהארד

עם תום מלחמת העולם עמד האנס קריגר בראש הארגונים שתבעו החזרת השטחים "הגרמניים" שצורפו לפולין. בעוד שבשנים הראשונות אחר המלחמה פעלו ארגונים אלה בחשאי, הרי בשנת 1958 התלכדו למפלגה מוכרת בשם "בונד דער פארטריבענע" שבראשה עמד האנס קריגר ואשר ניהלה מאבק גלוי למען החזרת ה"שטחים שנגזלו מאדמת גרמניה" ותבעה תיקון בהסכמי פוטסטאם, שלפיהם נקבע הגבול הפולני-גרמני. אין פלא, איפוא, שממשלת פולין פתחה בחקירה נמרצת על פשעיו של קריגר בתקופת הכיבוש הנאצי כדי לגלות את פרצופו האמיתי הגרמני הלוחם את מלחמתה של "גרמניה המקופחת". כאשר צורף קריגר לקבינט של ארהארד, הגבירו הפולנים את מאמציהם לגילוי עברו של השר הגרמני.

החומר שנאסף בפולין הועבר לשלטונות מזרח גרמניה. וזו מצידה הגישה כתבי-אישום פליליים למשרד התובע בבון. לאחר מכן התגלגלו העניינים במהירות. ממשלת בון לא יכלה להתעלם יותר מדעת הקהל העולמית ולהשאיר את קריגר כשר בממשלתה. הוא הושעה מתפקידו עד תום החקירה נגדו. בעקבות גילויים חדשים על עברו האפל נתבקש קריגר להתפטר מתפקידו.

עדיין לא ברור אם "השופט המיוחד" בשרותו של היטלר יועמד לדין בפני בית-משפט גרמני.

צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
Powered By Click for details


חרות על הכוונת 1964

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: Bydgoszcz, פולין
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות