לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בעקבות סרוב לקבל תרומה לשטחים:

קופסאות קק"ל בארה"ב ישונו: ללא מפת ארץ ישראל השלמה


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 26/02/1990 (יום שני)
מפת ארץ ישראל השלמה המצויירת על גבי הקופסאות הכחולות של קרן קיימת לישראל תוסר בקרוב בארצות הברית לפי צו בית המשפט בניו יורק, בעקבות עתירה שהגישו חברי "התחיה" ואנשי "ארץ ישראל השלמה" היושבים באמריקה. כך מוסר "ישראל שלנו" , שבועון היורדים היוצא לאור בניו יורק.

הסיפור החל לפני כשש שנים, כאשר חברת "התחיה" בניו-יורק באה למשרדי הקק"ל שם ורצתה לתרום לפרויקט המוקם בגדה המערבית. מדיניות הסניף אינה תומכת בפרוייקטים יהודיים המוקמים בגדה המערבית, נאמר לתורמת וכספה הוחזר לה. חברי "התחיה" בניו-יורק עתרו בעקבות המקרה בטענה כי הקק"ל מטעה אותם, שהרי לפי המפה של ארץ ישראל השלמה המצויירת על הקופסאות הכחולות, הם האמינו, לתומם, שתרומותיהם לקק"ל יתמכו גם בפרוייקטים יהודים בשטחים.

המשפט נמשך חודשים מספר ועלה לקק"ל 150,000 דולר. הוא הסתיים בהחלטת השופט להוסיף על כל קופסה את המלה "אזהרה", באותיות קידוש לבנה, ופירוט הפרוייקטים שהקק"ל תומכת בהם.

בקק"ל טוענים כי הפתרון שהושג הוצע ל "תחיה" מלכתחילה, ואפשר היה לחסוך את הוצאות המשפט, אולם ההצעה נדחתה על הסף על-ידי אנשי "התחיה".

קופסאות קק"ל בארה"ב מעוצבות בצורה חדשה בארה"ב: במקום מפת ארץ-ישראל השלמה מופיעים על הקופסה ציורי יערנים, סוללי-כבישים, נוטעי עצים וכו'. דובר הקק"ל בניו-יורק סטוארט פסקו, אמר: "בשנת 1967 קיבל הקק"ל את מפת ארץ ישראל השלמה מהקונסוליה הישראלית בניו-יורק, לא עלה על דעתנו שהיא תגרום לבעיות, זה מה שקיבלנו ובזה השתמשנו".

דפים בנושא:


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1990

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: ניו יורק, ארצות הברית
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות