לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מכתב מנח זבולוני לאבא אחימאיר - 30 יוני 1948


מאת: נח זבולוני
פורסם: מכתבים | מכתבים שנשלחו - 30/07/1948
מכתב שכתב נח זבולוני לאבא אחימאיר, ובו בעיקר דיווחים על כתבות ששלח אבא אחימאיר לעיתון "המשקיף". בנוסף מתברר ממכתב זה, כי נח זבולוני היה עסוק באותו זמן בטיפול ב-3 עיתונים: המשקיף, "החרות - בטאון ירושלים הלוחמת", ועיתון בשם משאל עם בעריכת פרופ' קלוזנר.
המכתב נכתב מירושלים הנצורה, כאשר עיתונים ודברי דואר נשלחו באמצעות השיירות שעברו ב "דרך בורמה".


ירושלים 30.7.48

לכבוד
ד"ר א. אחימאיר
תל-אביב

ידידי הד"ר,

את מכתבו קיבלתי מ (?) [כנראה שם של אדם - א.ז.] באיחור של יום אחרי בואו. כמובן גם אני התרגזתי על עניין הדירה (?), אבל השבוע דיברתי עם הגדול - המפקד (העורך) וכן עם ר' אהרן, הראתי להם את המכתב והיה שם עוד אחד יותר גדול מהם. כמובן שד"ר מכיר אותו, אני מתכוון לזה שנמצא בירושלים מטעם המטה. הם התרגזו מאוד ותיכף אמרו לו והבטיחו - הם אז נסעו בדיוק לתל-אביב - שיסדרו את העניין - את אהרן כבר ראיתי והוא אמר לי שזה בסדר, יודיע לי על זה.

את הרשימות על לופס וקנל [ 1 ] קיבלנו והדפסנו. על טוביאנסקי [ 2 ] זה בסדר גם יבין [ 3 ] כתב. הראיתי ליעקב (?) את מכתבו בנוגע למנחם , הוא שמח מאוד ואמר שכולם בדעה כזו. על החרות [ 4 ] אני רושם כל יום אחימאיר באם מישהו לוקח אינני אחראי. את צפרוני [ 5 ] ראיתי והוא שמח מאוד על הקומפלימנט.

לת"א אינני יכול לבוא, כי עלי מוטלים שני עתונים ועוד קצת עבודה בעיתון משאל העם שבראשו עומד קלוזנר [ 6 ] . המשאל מחברי (?) הארגון [ 7 ] במקום, כמעט לא ניכרת עבודת הצה"ר מחוץ לזבולוני שדעתו בוודאי ידוע לד"ר על אלו מה שכב' מכנה אותם במכתבו אלי. אנו עושים טרסק גדול. הרבה מודעות וייבין כתב את הכרוז שישנו היום ב "החרות" וכן הרבה סיסמאות. הפגשתי את ייבין עם אנ"ש והעניינים מסתדרים (זה בינינו).

את המאמר שלו על שטריט (מכתב גלוי) [ 8 ] קיבלנו היום ביחד עם העתונים. אני מתאר שכב' שלח אותו לפני כמה ימים.

אני דורש בשלום משפחתו. אשתי מוסרת ד"ש לו ולמשפחתו.

ד"ש מחנן.

נא לכתוב יותר פרטים.

שלך בנאמנות
נח זבולוני

הערות:
1. א. גיא (אחד משמות העט של אבא אחימאיר) - על שלושה שהלכו ... - המשקיף 27/07/1948. יעקב לופס ויעקב קנל, שני צעירים שנהרגו באותם ימים, הראשון בעלותו על מוקש ליד עין-כרם והשני בהתקפת צבא ישראל בחזית עין-כרם.
2. א. גיא, אזעקה - המשקיף 25/07/1948. מאיר טוביאנסקי - קצין צה"ל שהואשם בריגול נגד ישראל בתקופת מלחמת השחרור, הורשע במשפט שדה והוצא להורג בתאריך 30/06/1948.
3. ד"ר יהושע השל ייבין.
4. "החרות - בטאון ירושלים הלוחמת" - עיתון שהופיע בירושלים הנצורה, כנראה מדובר בעותק אותו שמר נח זבולוני עבור אב"א אחימאיר.
5. גבריאל צפרוני - ראש סניף ירושלים של עיתון "הבוקר", ששיתף פעולה עם כל ארגוני המחתרות כולל האצ"ל.
6. פרופ' יוסף קלוזנר.
7. "הארגון" - השם שבו כונה ארגון האצ"ל בפי חבריו.
8. אב"א אחימאיר - מכתב גלוי לבכור שיטריט שר המשטרה והמיעוטים - "המשקיף" 30/07/1948. מכתב פומבי אותו כתב אבא אחימאיר לשר המשטרה בכור שיטרית בקשר לפרשת רצח ארלוזורוב והנאשם ברציחתו אברהם סטבסקי (אשר נהרג במהלך הקרב על אוניית הנשק "אלטלנה").
- אלי זבולוני


המקור באדיבות בית אבא - ארכיון אב"א אחימאיר, רמת-גן
Powered By Click for details


מכתבים מכתבים שנשלחו 1948
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות