לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מכתב מנח זבולוני לאבא אחימאיר - 9 נובמבר 1948


מאת: נח זבולוני
פורסם: מכתבים | מכתבים שנשלחו - 09/11/1948
מכתב שכתב נח זבולוני לאבא אחימאיר ובו דיווח על הירי על עסקן חרות קלמן ברגמן שנורה על ידי המשטרה הצבאית הישראלית, כן מדווח על אנשים הקשורים לעיתון "חרות" ומאמרים עבור עיתון זה.


ז' חשון תש"ט - 9.11.48

לר' אב"א

שלום רב !

את המכתב שלחתי ע"י שליח לפרופ'. [ 1 ]

נודע לי שהפרופ' כותב סריה [של] מאמרים עבור "חרות", בערך 6 מאמרים שישנם שייכות אחד לשני, כך מסר אריאל אליצדק. הפרופ' אמר לשליח שלנו שיבוא מחר ב-12 לקבל מאמר, כנראה המאמר הראשון יהיה ליום הששי.

הכל בסדר, עוד חודש וחצי או שני חודשים, אז בן או בת. הכל יהיה טוב. [ 2 ]

בעניין המקרה שקרה בירושלים, אנו מקווים באם נעשה לזה את הפרסום המתאים שלא יחזרו על זה. ראיתי אותם כמו נאצים בעת שבאו לקחת את המכונית צעקו "נשק דרוך" ופרימן [ 3 ] הוא חבר'ה מאן [חברמן] לא רצה לתת, והתווכח כמה שעות עם המ"צים [שוטרים צבאיים] ועם המשטרה האזרחית שהיא הייתה בסדר גמור. [ 4 ]

ב "הדסה" עמדה המכונית ושם נחקר פרימן ע"י המשטרה האזרחית כי לא רצה במ"צים, הוא אזרח ולא איש צבא. ואח"כ רצו לקחתה בטענה כי המכונית היא מוצג במשפט, אבל פרימן טען באם המשטרה האזרחית תיקח אז הוא מסכים, אבל למ"צים אין לו אמון, באם לא יטשטשו את העקבות, ואז התחיל מו"מ עד שבאו בערך ב-8 בערב פלוגה שלמה של "מוריה" [ 5 ] , גדוד כזה בראשותו של קצין גבוה עם עלה, כלומר קפיטן או מייג'ור, והוא אמר למשטרה האזרחית להפסיק את המו"מ, ואז סחבו כמו חזירים את המכונית. אבל לא נורא, הכושי [ 6 ] יבריא, אבל מה יהיה עם הכושים ..

ד"ש לכולם ובעיקר למשפחת אחימאיר
לגב' ולגיסו ולגיסתו ולילדים

שלך נח

נ.ב. עיקר שכחתי, כשבאה הפלוגה בכל זאת פרימן לא רצה לתת לקחת את המכונית והם התחילו לדחוף אותו. אבל המ"צים (?) לא נתנו לחיילים לדחוף אותם.

הערות:
* כפי שניתן לראות המכתב נכתב על נייר מכתבים של "החרות" עתון ירושלים הלוחמת, עיתון שיצא בירושלים הנצורה שבמשך ימים היה העיתון היחידי שיצא לאור בירושלים, כפי שמתואר בכתבתו של אביעזר גולן: "חרות" בתוך מלחמת החרות

1. ייתכן ומדובר על פרופסור יוסף קלוזנר.
2. מדובר על אשתו של נח זבולוני - אסתר זבולוני, שהייתה בהריון עם בתו הבכורה.
3. עו"ד דרור (פרימן) אליאל
4. מדובר על חקירת הירי בעסקן תנועת החרות - קלמן ברגמן, שנורה ב- 07/11/1948 בכיכר ציון בירושלים על ידי המשטרה הצבאית שרצתה להחרים את המכונית בה נסעו הוא יצחק יגנס מנהל תנועת החרות בירושלים ואנשים נוספים. לאחר שנוסעי המכונית סירבו לתת את המכונית והמשיכו בנסיעה, ירו בה השוטרים הצבאיים וברגמן נפצע קשה.
5. גדוד "מוריה" מחטיבת עציוני שהוקמה כדי להגן על ירושלים.
6. כינויו של קלמן ברגמן.
- אלי זבולוני


המקור באדיבות בית אבא - ארכיון אב"א אחימאיר, רמת-גן
Powered By Click for details


מכתבים מכתבים שנשלחו 1948
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
מעטפת המכתב
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות