לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ר' ברוך מרגליות ז"ל


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/06/1995
בירושלים הלך לעולמו רבי ברוך מרגליות ז"ל שהיה מעמודי התווך של ההסתדרות הכללית ומפלגת העבודה בירושלים. בן 81 היה במותו.

ר' ברוך נולד בירושלים העתיקה לאביו הרב ' משה מרדכי שהיה מיקירי קרתא ומנקיי הדעת של ירושלים.

ר' ברוך שלמד במוסדות תורה רבים של ירושלים כגון ישיבת "עץ חיים" המפורסמת, הצטרף בצעירותו לכח המגן של ירושלים "ההגנה" והיה בין הלוחמים הדתיים בפעולות ה "הגנה". עבד במפעלי ים המלח בזמן המנדט עוד לפני קום המדינה ודאג במסגרת פעילותו הציבורית להכשרת המטבחים ושמירת השבת. תקופה ארוכה שימש כמזכיר ארגון הפועלים החקלאיים במועצת פועלי ירושלים וכמזכיר העובד הדתי. על פעליו במסגרת ההסתדרות קיבל את התואר "יקיר ההסתדרות".. פעל להקמת בתי כנסת בקרית יובל ובקרית משה, שימש כבעל תפילה בעל קורא ובעל תקיעה בבית-הכנסת של קרית משה אשר בשכון של ההסתדרות.

פעל רבות לסייע לנצרכים ובין השאר אירגן עד ימיו האחרונים לפני פטירתו בר מצווה לילדים אשר בחינוך המיוחד.

היה קצין הרווחה של היחידה של השוטרים המתנדבים המיוחדים במחוז ירושלים, ובמסגרת זו סייע הרבה לפעילות היחידה. היה אחראי לארגון הפעילות הדתית בהסתדרות הכללית, ובכלל זה על ההשגחה של הכשרות בבית האבות "משען" של ההסתדרות. הייתה בו מזיגה אמיתית של תורה ועבודה. היה מראשוני הגבאים בבית הכנסת בשכונת קרית משה. בליל שבת האחרונה בערב חג השבועות נשא דרשה מאלפת בפני מתפללי בית-הכנסת ובה עורר את המתפללים לקראת החג של מתן תורה, לקבוע עתים לתורה את לקיים את הנאמר: "אם אין תורה אין קמח", ובבוקר של יום השבת, יום לפני מתן תורה, נפטר במיתת נשיקה.

בהלוויתו שנערכה במוצאי חג השבועות הספידוהו הרב משה יוסף מילצקי אב בית הדין הרבני בירושלים והובא למנוחות בבית הקברות "הר המנוחות" בירושלים. השאיר אחריו רעיה, שני בנים, נכדים, אחים ואחיות.

יהי זכרו ברוך !

דפים בנושא:


הערות:
לא הצלחתי למצוא את תאריך פטירתו של ברוך מרגליות אך ברור שהוא התרחש לאחר חודש יוני 1992 (חודש בו חל חג השבועות בשנת 1992) זאת מאחר ונח זבולוני הזכיר את ר' ברוך מרגליות, בכתבתו: הגיע למצוות שפורסמה בחודש אפריל 1992.

דף הכתבה היה מצורף לקובץ כתבות שנראה שנכתבו באותו זמן (סוג הנייר, צבע האותיות ועוד) שאחת מהן היא: נסיון לקרוא רחוב בירושלים ע"ש הרב שמואל ברוך שנכתבה ב- 11/06/1995, נוסף לכך חג השבועות בשנת 1995 היה ביום ראשון (4/6/1995) דבר המתאים לשורה שכתב נח זבולוני: "ובבוקר של יום שבת יום לפני מתן תורה" . כל אלה מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה בסביבות חודש יוני 1995, החודש שבו חל חג השבועות, שבו נפטר ר' ברוך מרגליות.

הכתבה יועדה למדור "מה בירושלים" אותו ערך נח זבולוני, אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1995
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות