לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אין להינות מהדלקת חשמל בשבת גם אם הדליקו מישהו אחר


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 29/06/1995
המדליק חשמל בשבת אסור למדליק ולכל בני ביתו להינות מן האור ועליהם לצאת מן הבית עד צאת השבת - הלכה זו פסק הרב עובדיה יוסף לשעבר הרב הראשי לישראל ומנהיג ש"ס.

יש להניח כי הרב יוסף בפסק ההלכה שלו מסתמך על הנאמר במקורות: במבשל בשבת במזיד, במוצאי שבת יאכלו אחרים אבל לא הוא, הוא לא יאכל עולמית. ואם בשל בשוגג למוצאי שבת יאכל בהן הוא ובין אחרים אבל בשבת לא הוא ולא אחרים (שבת ט"ו, רמב"ם הלכות שבת פרק ו' הלכה כ"ג).

הרב יוסף סובר כי הדלקת חשמל בשבת היא מלאכה גמורה ואסורה מן התורה, אולם אם הדליק החשמל בשוגג פסק הרב יוסף כי אינו צריך לצאת מן הבית משום שאיסור הנאה מהדלקה בשבת הוא משום קנס דקנסוהו שעבר עבירה ולא קנסו, אלא אם נהנה ממש, כגון קורא לאור החשמל או שאר עבודות. אבל הישארות בבית כשיש שם אור בלי הנאה ישירה לא קנסוהו. וזה דומה לאור חנוכה שאסור להשתמש בו אלא לראותו בלבד, אבל אינו מחוייב לצאת מן הבית, זה דווקא אם הדליק בשוגג, אבל במזיד צריך הוא ובני ביתו לצאת מן הבית ...

לשאלה כמעט דומה, אם כיבה את החשמל בשבת האם מותר לו לישון במיטתו באותו החדר שכיבה את החשמל, פסק הרב להקל. הטעם הוא כי השינה אינה הנאה ישירה ממש, אלא גרמא, כמו גרמא בנזיקין שאינו חייב לשלם אם גרם למישהו היזק ע"י גרמא ולא באופן ישיר, ולא דומה למבשל בשבת שנהנה מן התבשיל גופא.

יצויין כי בשאלות כמעט דומות כבר דשו ברבים הקדמונים.

דפים בנושא:


הערות: החלק הראשון של הכתבה המופיעה בכתבה זו, פורסם במדור "מה בירושלים": מערוך ברחם.

נראה כי הכתבה הנוכחית, הייתה "יותר מדי הלכתית" וכוללת יותר מדי מונחים מתחום התלמוד וההלכה, עד שעיתון "דבר" אמר: "דייני".
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1995
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות