לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הימין הקיצוני מציין את יום נפילת חומות יריחו


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 29/06/1995
1. אנשי ימין קיצוני בעיקר מישיבת "יוסף חי" בשכם מציינים את יום כ"ח בניסן - יום השואה - כיום נפילת חומות יריחו. 2. לא תחנם - פשקווילים המסתמכים על ספר דברים נגד עובדים זרים הופיעו בשכונות החרדיות של ירושלים

הימין הקיצוני מחפש מתחת לאדמה תאריכים על אירועים שקרו מלפני אלפי שנים, שלפעמים לאו דווקא מזוהים עם דעותיהם הפוליטיות, אבל כפי שאומרים: יחי הרושם, לפחות מדברים עלינו, כפי שהתבטא אחד מחברי הכנסת לאו דווקא מן החכמים ביותר בלשון מעטה שאמר: אתה יכול לכתוב עלי מה שאתה רוצה אבל למען השם את שמי תאיית נכון.

המדובר: ביום נפילת חומות יריחו ההיסטרית, שלפי דעתם חל בכ"ח בניסן, יום השואה. באותו יום "עלו" אנשי הימין הקיצוני בעיקר מישיבת "יוסף חי" שבשכם, הם באו ליריחו להזדהות עם קומץ בחורי הישיבה 15 או 13 במספר, החוסים בצילו של יאסר ערפאת.

"ישיבת יריחו" ו- "הוועדה להגנת המקומות הקדושים" בירושלים, קראו לציבור הלאומי ביום נפילת חומות העיר יריחו "לא לשכוח את עיר הקודש שיהושע הקיף אותה שבע פעמים בשופרות וצפה בנפילת חומות העיר". "הם קראו להריע, כי בעזרת השם יריחו הסגורה לארץ ישראל תשוב במהרה לידי בניה בעליה הנצחיים, ושוב ישמע ביריחו קול השיר מבית המקדש שיבנה במהרה בירושלים". ראוי לציין כי לפי המסורת לא רק ששמעו ביריחו שהיא מרוחקת מירושלים 10 פרסאות (בקירוב 45 ק"מ - נ.ז.) את קול השיר בבית המקדש אלא גם את ריח הקטורת שבבית המקדש. לפי המסורת: העזים שביריחו היו מתעטשות מריח הקטורת של בית המקדש ונשים שביריחו לא היו צריכות להתבשם כי ריח הקטורת של בית המקדש היה מספק להן את המצרך (מסכת יומא ל"ט ע"ב).

בהתוועדות שביריחו השמיע החב"דניק הלאומי, הרב יצחק גירנזבורג ראש ישיבת "יוסף חי" בשכם שיחה ושיעור מענייני דיומא ... אגב הרב גינזבורג הינו מחבר הקונטרס ברוך גולדשטיין ובו חמש מצוות כלליות שמצדיקות את הטבח שערך גולדשטיין במערת המכפלה, וכן חיבר ספר לזכרו של חותנו ר' משה סגל שהיה ממייסדי "ברית החשמונאים" ארגון דתי שהזדהה עם אצ"ל ואח"כ עם לח"י. בחוברת השניה מדובר הרבה על השאלה האם מותר להרוג ערבים.

אגב האירוע ביריחו התקיים תחת משמר ואבטחה של צה"ל ...

לא תחנם

בשכונות החרדיות של
ירושלים, מאה שערים וגאולה, הוצפו מודעות ברוח הזמן של ההקצנה הלאומנית, הלקוח כביכול מתורת משה. המדובר במודעות של "לא תחנם" בספר דברים ז' ב' נאמר: ונתנם ה' אלקיך לפניך והכיתם, החרם תחרים אותם, לא תכרת להם ברית ולא תחנם. על תחנם מפרש רש"י: ולא תתן להם חנייה בארץ.

באו אלה והוסיפו נופך משלהם ואמרו: "לא תחנם - הנכרי העובד בביתך או בחנותך מרוויח יפה, את כספו הוא חוסך כדי לבנות בית בארץ ישראל. לא תחנם - ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ולא לזולתם או לשממו".

על החתום: ועד החרדים לדבר השם בארצנו הקדושה.

הערות: דף הכתבה היה מצורף לקובץ כתבות שנראה שנכתבו באותו זמן (סוג הנייר, ועוד) שאחת מהן היא: אין להינות מהדלקת חשמל בשבת גם אם הדליקו מישהו אחר. נוסף לכך התאריך כ"ח בניסן עליו מדובר בכתבה הוא 26/61995 כך שהתאריך שניתן הגיוני מאוד..

הכתבות יועדו למדור "מה בירושלים" בעריכת נח זבולוני, אך לא פורסמו.
- אלי זבולוני

Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1995
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות