לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מה עדיף, כיפה סרוגה או קאפוטה ?


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/00/1984
מה עדיף ממי, כיפה סרוגה ישראלית או קאפוטה של יהודי פולין והונגריה? פולמוס חריף בשאלה זו מתנהל באחרונה בארצות הברית, הוא זיעזע את היהודים הדתיים והחרדים באמריקה ארבע מאות פרסה על ארבע מאות פרסה ...

המדובר, ב "די רביניקל רקורד" בטאון הסתדרות הרבנים בארצות הברית, פירסם הרב אליעזר ברנשטיין המכהן כנשיא הכבוד של הסתדרות זו וכן כנשיא המזרחי והפועל המזרחי (קרי: מפד"ל) באמריקה, מאמר שבין היתר התבטא בו, כי הכיפה הסרוגה על הגוף הבריא של היהדות התורנית עומדת מעל ה "בעקישע" (קאפוטה) של יהודי פולין והונגריה, במקור האנגלי:
The Kipah Srugah stands higher on the healthy body by Torah judaism than the Hungarian or Polish Bekishe.

דברים אלה שיצאו מפי אישיות תורנית התופסת עמדה חשובה במוסד רבני ומפלגה דתית זיעזעו את היהודים החרדים ועוררו זעם וכעס וכן גרמו לביקורת חריפה מצד דוברי "אגודת הרבנים" החרדית, ארגון מתחרה להסתדרות הרבנים שרוב חבריה נמנים על מפלגת מזרחי והפועל המזרחי. אגודת הרבנים לא טמנה את ידה בצלחת והשיבה מנה אפיים באמצעות אחד מראשי "אגודה" זו, הרב שמחה עלברג, המכהן כעורך הכתב התורני "הפרדס". הרב עלברג הגיב בחריפות ובצורה עוקצנית בדרכו בקודש, על דברי הרב ברנשטיין מבלי לנקוב את שמו, באמרו, כי אלו הכיפות הסרוגות המכסות בקושי מעט השערות שעל הקדקוד, עומדות מעל וערכן אף עולה ביותר לתורה וליהדות מאלו בגדי המשי (קאפוטה) בלע"ז של יהודי פולין והונגריה, ולא די בזה להעריך את חשיבות הכיפות הסרוגות לשווה בשווה אלא אף עולות עליהן והן הן המביעות לא סתם יהדות אלא דווקא את היהדות התורנית האמיתית, לדברי הרב ברנשטיין.

במיוחד חרה לחרדים הרואים בדברי הפרסום על הכיפות בזיון והתקלסות במיליוני היהודים שחיו בעבר לפי מושגים אלה ולפי מהלך המחשבה שהתבטא בלבוש חרדי מיוחד זה הנקרא קאפוטה, או בעקישע. נוסף לכך הם הביעו את מחאתם על חילול כבודם של גדולי התורה וגדולי הדור בדורות הקודמים, יהא זה שנמנו על כת החסידים או היו "מתנגדים" בעלי הקאפוטות שבתורתם ובחסידותם בנו את הבית היהודי, בית ישראל, שהיה לדוגמא ולמופת אף לכל העמים ובכל הדורות. דברים אלה פגעו לדבריהם גם בכבודם של מאות אלפי היהודים קדושי טרבלינקה ואושווינצים שלפני לכתם לכבשני האש התעטפו בקאפוטות ובבעקישות שהיו לובשים בשבת קודש ובחגי ישראל.

דפים בנושא:


הערות: לא מצאתי רמזים לתאריך בו נכתבה הכתבה. החלטתי על שנת 1984 מאחר ובשנה זו הזכיר נח זבולוני את אליעזר ברנשטיין בכתבה אחרת בשנה זו גם הרב שמחה עלברג כיהן כעורך "הפרדס".

הכתבה יועדה כנראה לעיתון "דבר" אך לא פורסמה. - אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1984
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות