לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

בעקבות הזמנת ערפאת דורשים שומרוני חולון מאחיהם בשכם להימנע מסממנים פוליטיים בזבח הפסח


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/03/1996
הקהילה השומרונית בחולון פנתה בדרישה תקיפה לאחיהם בשכם לקיים את טקס זבח הפסח בלי גוון פוליטי ולהתרכז בביצוע הזבח שישא משמעות דתית והיסטורית של הזבח כפי שנהגו מימים ימימה.

השנה יערך טקס זבח הפסח השומרוני בקרית לוזה (הר גריזים) אשר בשכם, בראשון למאי בין הערביים כמעט חודש לאחר שאנו נשב מסובין בליל הסדר.

הפניה והדרישה באה עקב הזמנתו של יאסר ערפאת להיות נוכח בטקס זבח הפסח שיערך בשטח הטריטוריה שלו, שהגבירה את המתח וכן את הביקורת בקרב הקהילה השומרונית בחולון, תוך חשש כי זבח הפסח עלול לההפך לאירוע פוליטי בגלל השתתפותו של יאסר ערפאת ובכירי המועצה הפלסתינאית, גם אם נוכחותם של ראשי הפלסתינאים תלווה בנוכחות של ראשי משרד התיאום הישראלי האלוף אורן שחור, וקציני צה"ל בכירים.

השומרונים בשכם [נראה שהכוונה הייתה לחולון - א.ז.] חוששים מהפיכת טקס הזבח הדתי לאירוע פוליטי כמו הכרזות פוליטיות, עקב זאת דורשת הקהילה השומרונית בחולון בתקיפות "לנקות את זבח הפסח מכל אבק פוליטי ולהתרכז בביצוע ובמשמעות הדתית וההיסטורית של הזבח".

הופעתם המשותפת של יאסר ערפאת והפמליה שלו עם קצינים ישראלים בכירים בזבח הפסח, תהווה את האטרקציה של האירוע הדתי וההיסטורי, כבר עתה חודשיים לפני מועד הזבח נתקבלו פניות מנציגי התקשורת העולמית המבקשים מידע על הזבח והבטיחו את השתתפותם בסיקור האירוע שזו הפעם הראשונה לאחר מלחמת ששת הימים שהטקס יערך בשטח הטריטוריה הפלסתינאית.

שומרוני חולון סבורים כי הנפת דגלי המועצה הפלסתינאית היא בגדר הכרח שאין לגנותו, יחד עם זה הם דורשים להגביל את החלק הפוליטי של יום הזבח לטקס קבלת פנים שיערוך הכהן הגדול של השומרונים יוסף בן אב-חסדה העבאתי במרכז הקהילתי של קרית לוזה ולהפרידו מרחבת הזבח מקום עמידתם של בני הקהילה השומרונית בלבד, כפי שנהגו בזבחים הקודמים כל ימות השנה שלא יורשו סיורי אורחים רמי מעלה ברחבת הזבח בעת הטקס.

דפים בנושא:


הערות: ברור שכתבה זו נכתבה לא לפני שנת 1995, השנה בו מונה האלוף אורן שחור למתאם הפעולות בשטחים. בשנת 1995 התקיים זבח הפסח של השומרונים ב- 13 באפריל כפי שמופיע בכתבתו של נח זבולוני זבח הפסח של השומרונים. מאחר ובשנת 1996 חל חג הפסח היהודי בתחילת חודש אפריל, הרי הדבר מתאים למצויין בכתבה.
מאחר ורנ"ז מתייחס לליל הסדר בלשון עתיד, בפרט שמאוחר יותר מצויין שהזבח יתקיים חודשיים לאחר כתיבת הכתבה, כל אלה מובילים לכך שהכתבה נכתבה כנראה בחודש מרץ 1966.

לא ברור באיזה עיתון רצה נח זבולוני לפרסם כתבה זו (עיתון "דבר" הפסיק להופיע) אך ככל הידוע לי היא מעולם לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1996
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות