לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ברכת פרופ' קלוזנר לשגריר פייר ז'ילבר בטקס הענקת התואר זקן-כבוד של ברית הסטודנטים "אל על"


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 15/12/1982
פייר אטיאן ז'ילבר השגריר הצרפתי הראשון בישראל שנפטר לפני כמה ימים (11.12) בצרפת, נוסף לתוארים הרבים נשא גם את התואר זקן הכבוד של הקורפוראציה "אל על". את התואר קיבל בשנת 1957 ביום העצמאות התשיעי של תקומתה של מדינת ישראל.

ברית סטודנטים "אל על" באוניברסיטה העברית בירושלים שקמה בשנת 1925 מייסדיה היו פרופ' יוסף קלוזנר, פרופ' פ. בודנהיימר, המהנדס גולוביץ והסטודנט מרדכי חיימובסקי. מבנה האגודה היה דומה לזה של קורפוראציות אקדמאיות במערב ובמזרח אירופה לפני מלחמת העולם השניה, כשהדגש על צורה חיצונית (כובעים וסרטים צבעוניים) וחברות הדוקה. בין חברי האגודה וראשיה היו גם דוד רזיאל, הלל קוק (פיטר ברנסון) ועוד.

השגריר ז'ילבר נבחר ע"י ה "ברית" כזקן-כבוד שלה ובטקס מרשים במלון "רמת אביב" בתל-אביב הוענקו לו צבעי הברית (כחול - ירוק - זהב) בידי חברי האגודה אברהם יערי וברוך ברקאי, שהקריא בפני מאות החוגגים את ברכת הפרופ' יוסף קלוזנר שכיהן כראש זקני הכבוד של "אל על" ואלה דברי הברכה ככתבם וכלשונם:
כבוד השגריר המכובד של צרפת במדינת ישראל, מר פייר ז'ילבר, כבוד זקן-הכבוד של הקורפוראציה "אל על", כבוד ... וכבוד האורחות והאורחים החשובים והסטודנטים חברי "אל על".

בשם הקורפוראציה הסטודנטית של האוניברסיטה העברית בירושלים, קורפוראציה שהיא לאומית-הומאניסטית ולא לאומנית-שוביניסטית, בשם אל על" אני מתכבד להגיש לאדוני השגריר את התואר זקן הכבוד של הקורפוראציה "אל על", לאות הוקרה והערצה על שבמשך זמן כהונתו בישראל חיזק את קשרי הידידות בין צרפת מדינתו וישראל. קשר ידידותי בין שתי הארצות טבעי הוא, צרפת הגדולה בהשפעתה על האנושות משנות המאה השבע עשרה ועד היום ובייחוד משנת 1789 שבה פירסמה את "ההכרזה על זכויות האדם והאזרח" הוליכה את האנושיות כולה בדרך ההתקדמות, החירות ואחוות בני-האדם, היתה הראשונה אחר ארצות הברית שלא רק נתנה זכויות אזרח שוות ליהודי צרפת, אלא גם ליהודים בכל הארצות שנכבשו על ידה, וצרפת גדולה זו צריכה להיות אחות-ברוח לעם ישראל, שהכריז עוד לפני 3500 שנים על אחדות האנושיות שבאה כולה מזוג של בני אדם אחד, האדם שנברא בצלם אלהים. ואין ספק בדבר שחיזוק השפעתם של המדע והספרות הצרפתיים על ישראל תביא לתועלת מרובה לעם, למדינת ישראל הצעירה בארץ העתיקה והחדשה, המכיר תודה מעומק הלב למר ז'ילבר שסייע בהשפעה טובה זו כשגרירה של צרפת ולאות הוקרה ותודה מגיש לו היום הנוער האוניברסיטאי העברי המאוגד בברית "אל על" את תואר זקן הכבוד של ברית זו, וכולנו מקווים שהאדון ז'ילבר האחד מן המעטים בין השגרירים, שלמד עברית עד כדי לנאום ולהרצות בלשון הנביאים המחודשת, יוסיף לפעול לטובת ההתקרבות המדינית הכלכלית וביחוד התרבותית לטובת ההתקרבות בין העם הצרפתי ובין העם העברי שהם קרובים כל כך ברוחם ובשאיפתם לגשם את עיקרי הצדק והשלום של נביאי ישראל לטובת האנושיות כולה.

ברוב כבוד ויקר
ברית הסטודנטים העבריים "אל על"

ירושלים, חג העצמאות התשיעי לתקומתה של מדינת ישראל בשלישית

פרט זה בתולדות השגריר פייר ז'ילבר ידיד אמת של מדינת ישראל והעם העברי שאינו ידוע לרבים, נשכח גם לאלה מתי מספר חברי "אל על" שקמה עשרות בשנים לפני חברת התעופה בשם דומה. וראי לציינו בימים אלה שאנו מזכירים את שמו של השגריר הצרפתי הראשון במדינת ישראל.

הערות: פייר ז'ילבר נפטר בשנת 1982, נח זבולוני מצהיר שכתבה זו נכתבה מספר ימים לאחר פטירתו של השגריר (11/12) לאור זאת ניתן התאריך 15/12/1982 לכתבה זו.

הכתבה יועדה כנראה לעיתון "דבר" אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1982
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
הברכה המקורית שנשאו נציגי ברית הסטודנטים העבריים "אל על" (ונכתב כנראה ע"י פרופ’ קלוזנר) ביום העצמאות שנת 1957
גירסה מוגדלת יותר של הברכה ניתן למצוא בקובץ ה PDF המכיל גם את הכתבה המקורית.
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות