לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

שני ספרים: "יזכור" לנופלים עד הקמת המדינה והספר "פעם בירושלים"


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/06/1989
"יזכור עם ישראל" שיצא לאור מטעם משרד הבטחון, הכרך השביעי של ספרי ה "יזכור", ספר מונומנטאלי בעל 1000 עמודים, המכיל את כל פרשיות של חייהם ומותם של הנופלים בדרך להקמת מדינת ישראל.

כאמור זה הכרך השביעי של ספרי היזכור, שיצא מטעם היחידה למען הנצחת החייל, שהנציחה עד כה את כל הנופלים במערכות ישראל מאז החלטת האומות המאוחדות בשנת 29.11.1947 ועד היום. כמו כן הופיעו ששה כרכים של "גוילי אש" בהם תמצית היצירה הספרותית והאמנותית של הצעירים, שבחלקם היו תקוות עמנו מבחינות רבות.

הספר מכיל את יתר 1586 השמות, מתחילת מפעל תקומת ישראל ועד להקמת המדינה. משנת תר"ך (1860) שעה שראשוני החלוצים פרצו מחומת ירושלים והקימו את שכונותיהם וה "קולוניות", כל אלו שחזון המדינה הציונית היה בליבם, והקריבו למענה את הנכס היקר ביותר שיש לאדם, את חייהם - ולא זכו לראות את הגשמת החזון הגדול.

מייד כאשר פתחתי את הספר מצאתי פרטים מלאים גם על מתי חללי טירת צבי, ביניהם אנשי "הגנה" ואנשי הקיבוצים של ההגנה שהיו בדרך לאבטחת הקמת הקבוץ הדתי "טירת צבי" והם: חיים שטורמן, אתקין ומוסינזון, שליחי ההגנה שעלו על מוקש שעה שרצו לשאול לשלום אנשי טירת צבי הנצורה אז. הם שאבטחו את המשאיות מלאות אנשים שחשו לעזרה בנפש ובפרודוקטים. משאית שנמשכה ע"י טרקטור בדרך לא דרך בתוך הבוץ, ונתקלו במארב. איש טירת צבי מנחם פריבס, צעיר שנהרג בזדון ממכות השוטרים הבריטיים בקולנוע "ציון" בירושלים שעה שהפגין בשם "ההגנה" נגד ה "ספר הלבן" וקלמן רייג הנהג שטיפל בנאמנות במשאית הקבוצה בתל-אביב ונפל קורבן להשתוללות חיילים בריטיים אחרי תליית הסרג'נטים ע"י האצ"ל. ביניהם גם צבי יעקובסון שהתנדב לבריגדה על מנת להילחם בנאצים, ועקבותיו נעלמו עד היום הזה, והנה רק עתה נודע מספר "יזכור" השביעי, כי עלה על מוקש באיטליה בשנת 1945, ואת מבצעיו. [ * ] סה"כ עשרה חללים, מקיבוץ קטן זה, כמעט 10 אחוז [למעשה יותר מ-10 אחוז - א.ז.] מן האוכלוסיה הקטנה של 80 איש בתקופת ראשית הישוב.

כאמור, בתוך אלף העמודים של הספר צפונים 1586 שמות המייצגים גורלם של בני אדם. במשך 10 השנים עבדו התחקירנים מטעם משרד הבטחון כדי להשלים את המשימה הקדושה, בהדרכת ועדת היגוי ממיטב המומחים, שבראשם הגב' רמה פלינט-גור. הם היו צריכים לוודא פרטים על כל חלל - שם, תמונה, פרטי חייו ומותו. עבודת נמלים ופרטים ביבליוגראפיים מדוייקים. בדרך כלל, כמחצית העמוד לאיש. כמובן, על יוסף טרומפלדור ועל חיים שטורמן ממנהיגי הישוב כתבו יותר מחצי עמוד. כל אחד לפי ערכו ומשקלו החברתי, כל תולדות הייישוב בהתהוותו. כולם, בנים ובנות צעירים, מבחר בני עמנו, שכל החיים עדיין עמדו לפניהם, והיום יש להניח כי אלמלא כדור האויב שקיפח את חייהם הצעירים, היו רוצים כמונו לבנות בית, להקים משפחה, לחנך בנים ובנות ונכדים ולהנות מצאצאיהם עד היום זה. כמה עצוב לדעת, כי כמונו כמוהם, כולנו עלינו ארצה על מנת לחיות בה לבנות ולהיבנות ולחיות בשלום עם שכנינו. אך נתקלו ונתקלנו במציאות אכזרית וקודרת של האיסלם הפונדמנטאלי, של הטורקים והבריטים ושל הנאצים. שהכריחונו לאחוז בנשק כדי להגן על הנפש והרכוש וביחוד על האידיאל הציוני של תקומת מדינת ישראל. ולאמיתו של דבר - עד היום הזה לא השלימו עם המדינה הקטנה, שקמה אחרי אלפיים שנה של גלות במולדתם הישנה-חדשה, בדם ואש ותמרות עשן ... ובעיקר באלפי הקרבנות הצעירים.

יש לציין ולהדגיש כי בזכות הנופלים על מזבח המולדת קמו ישובים, קיבוצים, מושבות וערים, ובראש וראשונה מדינה פורחת. ואלמלא קורבנם לא היינו זוכים לחיות היום במדינת ישראל. מלבד המצבות בבתי הקברות הפזורים בכל רחבי המדינה, הרי ספר "יזכור" זה הוא כמעט המקום היחידי המזכיר בפירוש את שמותיהם, התלבטותיהם ומלחמותיהם של הנופלים בחייהם ובמותם. חיילים רבים שהיו עד היום "חיילים אלמונים" - יצאו סוף סוף מאלמוניותם. חייבים אנו תודה למשרד הבטחון על הספר ועל כל עבודת התחקיר והתיעוד שהשקיעו במשך למעלה מעשר שנים.

מעניין לעניין ואותו עניין, מי מאיתנו ששומע את תוכנית הרדיו "הפרלמנט הירושלמי" בה מספרים ירושלמים חוויות וזכרונות ילדות, כל אחד מזוית אישית שלו. בין המשתתפות הקבועות נחמה בן אליהו. נחמה היא בת למשפחת אניקסטר, ירושלמית מזה שמונה דורות, ילידת שכונת בית ישראל שמשתתפת בתכנית מזה שלוש שנים, רואה עצמה כממשיכה מסורה של סבה, פנחס גרייבסקי, ההיסטוריון של ירושלים הקדומה, שתיעד את תולדות העיר בדורות הקודמים ב-230 חוברות ובהן דיוקונותיהם של רבים מאנשי ירושלים.
ל "בקשת קהל המאזינים" שהתקשרו אליה וביקשו שתשלח להם מסיפוריה, היו אחדים בטוחים שיש לה ספר על ירושלים, וכך לבקשת קהל המאזינים היא הגיעה לרעיון להוציא ספר בשם "פעם בירושלים". הספר יצא בהוצאת כרמל, מעוצב ומאוייר ע"י חיים רון. בספר לקט מאותם הסיפורים המתארים את ירושלים של פעם, בעט חייכני ומתוך אהבה רבה לעיר ולאנשיה.

הספר יצא לאור בימים אלה ממש, וירושלמים ותיקים ימצאו בין דפיו את החצרות הישנות, את הפרימוסים, את הבלקונים עם פרחי הגרניום ואת הניחוחות הירושלמיים של פעם.

נביא שיר אחד מתוך החוברת בשם מיהו ירושלמי?
ל "ותיקי הבריגדה" ירושלים של פעם /
רזים יש של מראות, צלילים ריח וטעם /
מה יאמר "חמלה מלאן" לזה מקרוב בא ? /
ומישהו "שמעון רודי" ? אמרו נא אדרבה. /

"סוס" שתית פעם ? - ענה בלי היסוס /
וחובזה בעיניך ודאי סתם צמח, כיסמין או כיסוס. /
את לופקה היכרת ? ובתור למים מימיך עמדת ? /
עם סרי הנהג באוטובוס נסעת, /
ובמילים "פו פו בלי חרטה" נשבעת ? /

(אתה ירושלמי אם-)
אם במזוה יש לך ראש סוכר, /
נרות, גפרורים וסרדינים העיקר /
אם בום על קולי באזניך נקלט /
מיד אתה רץ הישר למקלט. /
ואם השכלת לקולות העיר הזאת להאזין לצפירת כניסת השבת, /
צעקות "שאבעס" ולהבדיל - המואזין. /
אם ערבה לך הליכתך על אבני מרצפת /
ושלג על עירך ידמה לך כעוגת קצפת. /
אם לא תבכה את עובדת העדר ים בירושלים /
אם תחזר אחריה כחזר אחרי אהובתו עלם צעיר. /
אם במקום "מאתיים" תלמד מ-א-תים להגיד, /
וביום ירושלים יחלצו לך רמ"ח ושס"ה של גיד /
אם כל אלה תדע ועוד - /
סימן שאתה ירושלמי מאוד.


הערות:
* הוגו-צבי יעקובסון, אמנם עלה על מוקש בשנת 1945 באיטליה ורגלו נקטעה. הוא נפטר שנתיים מאוחר יותר בארץ מרסיסים שהגיעו לליבו בעקבות פציעתו.

באתר משרד הבטחון נאמר כי הכרך המדובר יצא בשנת 1989, זו הסיבה שניתן לכתבה התאריך יוני 1989.

הכתבה יועדה כנראה לעיתון "דבר" אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1989
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות