לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

לזכרו של הסופר איציק קיפניס


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/04/1980
לפני 6 שנים 16/4/1974 נפטר בקיוב, הסופר היהודי איציק קיפניס, שעל מצבתו יחרתו את המלים הבאות: איציק קיפניס הסופר והאדם. ובסמוך לזה, את דברי המשורר האידי שכתב גם בעברית דוד הופשטיין.
דוד הופשטיין שהוצא להורג בכלא הסובייטי (1889-1952 אוקראינה (קורסטישב), שעלה לארץ בשנת 1925, עבד כפקיד בת"א ופירסם שירים בעברית בעיתונות הא"י. כעבור שנה חזר לברה"מ ושם בשנת 1952 הוצא להורג בכלא הוסבייטי. חתם על מחאה נגד רדיפת הלשון העברית ע"י היבסקציה).

כאמור ביקש קיפניס שעל מצבתו יחרתו המלים הבאות: איציק קיפניס הסופר והאדם. ובסמוך לזה, את דברי המשורר האידי דוד הופשטיין "ושוב העולם מתמוטט ... הלוואי שהשבר הגדול הזה ... דוד הופשטיין. ומתחת לזה לרשום: לזכר הקרובים: נחום וליבה קיפניס, יהושע ינטל והרשלה שפירא גדליהו שיינפלד רבקה מדניקוב, פרץ מארקש, ברוך קאופמאן, חנה סנש יצחק ויטנברג, פנחס נסתר (ד"ר נסתר - כהנוביץ) ד"ר קורצ'אק עם הילדים (גולדשמיד) עם כל הקדושים והטהורים נ"ע.

קיפניס שערג כל ימיו ליהודים ולמדינת ישראל דאג כי גם לאחר מותו יהיה קשור עם אלה שלחמו ונפלו למען מדינת ישראל ועם הפרטיזנים היהודים לוחמי גיטו וילנה, ועם הסופרים שנספו בכלא הסובייטי ועם אחרים שחרפו את נפשם למען הזולת.

העיתונות הישראלית כמעט שעברה בשתיקה על פטירתו של קיפניס ורק בעיתון ערב פרסמתי ידיעה של שורות מספר על פטירתו ובאותו צהרון פורסמה כעבור זמן כתבה בה מספר הסופר יעקב יקיר עולה מברית המועצות כמה קוריוזים מעניינים על אומץ ליבו של קפניס שלא חת ולא פחד לאמר את האמת לאמיתה ודעתו על המוסר הסובייטי והנה אחדים מהם:

[כאן מסתיימת הכתבה, בהערת שוליים כתב נח זבולוני הערות על יעקב יקיר:]

בנו של יונה יקיר ממפקדי הצבא הסובייטי במסגרת הטיהורים הסטאליניסטים, נאסר בשנת 1937, בהשאמה של השתתפות בקשר נגד השלטון, נשפט למוות והוצא להורג. לאחר יותר מ-20 שנה טוהר שמו והוחזר הכבוד לזכרו.

דפים בנושא:


הערות: נח זבולוני ציין שאיציק קיפניס נפטר 6 שנים לפני כתיבת הכתבה מאחר ומועד פטירתו של קיפניס היה 16/4/1974 הרי שהכתבה נכתבה אי-שם בחודש אפריל 1980 (ניתן גם לראות את חישוב הפרש השנים שערך רנ"ז בראש הדף).

הכתבה יועדה כנראה לעיתון "דבר" (ברור שלא לעיתון "מעריב" כי אחרת היה נח זבולוני מזכיר את העיתון בשמו, ולא קורא לו "בעיתון ערב"), אך לא פורסמה. בנוסף שלח נח זבולוני שנתיים קודם לכן כתבה במלאת 4 שנים לפטירתו של קיפניס לעיתון "מעריב" כתבה שלא פורסמה: על הסופר איציק קיפניס במלאת 4 שנים לפטירתו כך שברור שמדובר בעיתון אחר.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1980
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
הכתבה של יעקב יקיר אותה מזכיר נח זבולוני.
הופיעה בעיתון "מעריב" במדור ספרות אמנות ביקורת, ביום ששי- 1/11/1974
קטע אותו סימן נח זבולוני מהכתבה שלמעלה, ובו מצויין ש "מעריב" היה העיתון היחיד שפירסם את הידיעה (כתבתו של נח זבולוני המוזכרת ב "דפים בנושא")
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות