לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

כתב יד נעלם של אורי צבי גרינברג התגלה בקיבוץ חמדיה


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 17/04/1994
בקיבוץ חמדיה נתגלה אוצר ספרותי בצורת כתב יד פרי עטו של המשורר אורי צבי גרינברג (1896-1981) שבשנותיו הראשונות בארץ היה קרוב לתנועת העבודה והשתתף בבטאוניה הקונטרס, הפועל הצעיר ודבר, ולאחר מכן היה מייסד "ברית הבריונים" יחד עם ד"ר אבא אחימאיר וד"ר יהושע השל ייבין.

תהפוכת הגורל שדווקא אורי צבי גרינברג שהתבטאויותיו החריפים נגד הקיבוצים באחד משיריו שפורסם בספר הקטרוג והאמונה (תרצ"ז) מקלל אצ"ג את קיבוץ משמר העמק וכותב בין היתר: "היי ישימון במפת המדינה, אל טל בהריך ואל עץ ואל טף, ואיש כי ישאל לאן הדרך מוליך? וענה העונה - להפקר העמק" ...

בקבוץ מצאו אוצר בלום שלא יסולא בפז. את הגילוי פירסם "קיבוץ" בטאון התק"ם בגליון שהופיע אתמול לקראת יום עצמאות המדינה כמוסף ל "דבר".

המדובר בכתב יד על ספר של זאב ז'בוטינסקי שנכתב בשנת 1930 במלאות 50 שנה להולדתו של ז'בוטינסקי ולא פורסם מעולם. את כתב היד מצאה רעייתו של המשורר, עליזה אצל בתם רבקה יניב חברת קבוץ חמדיה.

הגילוי שופך אור נוסף על פרשת יחסיו המורכבים והחרמתו של המשורר - שבה' אייר יום קום המדינה ימלאו 13 שנה לפטירתו, על ידי מוסדות היישוב המאורגן, כזכור היה זה דווקא דוד בן-גוריון שהעניק רהביליטאציה לאצ"ג.

ניר מן המוסר על הגילוי ב "קיבוץ" מרחיב את הדיבור על הכתב יד העלום של אצ"ג וכותב כי קרוב לוודאי שחוקרי תולדות התנועה הציונית ימצאו בכתב יד זה מקור מאוד משמעותי ביחסיהם של זאב ז'בוטינסקי ואצ"ג וכן אומר כי עליזה גרינברג רעיית המשורר מסרה כי הספר יודפס בכרך האחרון של כל כתבי אצ"ג בהוצאת מוסד ביאליק בעריכתו של פרופ' דן מירון, ומציין כי כשהוציא ברל כצנלסון העורך הראשון של "דבר" את גליון "דבר" הראשון בשנת 1926, פנה אל אצ"ג שיתרום את חלקו לגליון הבכורה.

ולמרות הקרע שחל כעבור שנים בינו לבין תנועת העבודה יש סימליות בעובדה שדווקא כתב ידו האחרון של אצ"ג נתגלה בקבוץ והפרסום עליו מופיע בעלון של התנועה הקיבוצית הנקרא "קבוץ", היוצא לאור ב "דבר" וזאת לפי רצונה של עליזה גרינברג (טור מלכא [שם העט של עליזה גרינברג]), לקראת ה' אייר יום השנה ה-13 לפטירתו של אצ"ג.

הערות: בסוף הכתבה נותן רנ"ז רמז לתאריך בו נכתבה: 13 שנה לפטירתו של אורי צבי גרינברג. עובדה זו, והמדובר שהכתבה נכתבה יום אחרי יום העצמאות, הביאה אותי לתאריך 17/4/1994.

הכתבה יועדה לעיתון "דבר" אך משום מה לא פורסמה.

- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1994
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות