לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אנטישמיות

השנאה בת אלפיים


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | הרצאות - 00/00/1996
מיון מהיר:
איסלם
הכחשת השואה
מאמר
הרצאות
1996
סדנא דארעא חד הוא (סדן הארץ אחד הוא, כלומר מנהגי בני אדם דומים הם בכל מקום, אין כל חדש תחת השמש).

האנטישמיות עדיין לא שבקה חיים לכל חי, כלומר לא מתה, והיא קיימת בכל מקום שבו חיים יהודים ואפילו במקומות שאין בהם יהודים. שם השנאה: "אנטישמיות" הוא לא כל כך מדוייק, כי השנאה הזאת קיימת ביתר שאת במדינות ערביות כלומר שמיות, אלא כך זה מקובל כדי לשבר את האוזן, מקובלת השנאה בשם אנטישמיות ...

פתחנו באימרה הידועה סדנא דארעא חד הוא ונשתדל למסור סקירה על מדינות בהן האנטישמיות לא רק שלא נָבְלה אלא פורחת ...

נתחיל במדינות נאורות כמו ארצות הברית וארצות אירופה. בכרוניקה השוטפת בעתונות האמריקאית פורסמה ידיעה די מעניינת. ליהודי ממוצא סורי - פרדי הררי שגר בהרלם - שכונה כושית בניו-יורק הייתה חנות בגדים, באחד מימי השישי נכנס אליה אדם זועם והצית את החנות על יושביה. שמונה אנשים ניספו, כולם יהודים, ביניהם גם המצית עצמו, אפרו-אמריקאי תושב השכונה. למצית ולבעל החנות היה סכסוך חריף וממושך על רקע סירובו של בעל החנות להאריך את תוקף החוזה של השכירות למצית, בחנות השייכת ליהודי.

אפשר היה לתייק את הארוע הטרגי הזה כעוד סכסוך ניו-יורקי, שסופו במוות, גם אצלנו קרו מקרים דומים לדאבוננו הגדול, לולא קדמו להצתה שבועיים של הפגנות מלוות בקריאות אנטישמיות כנגד היהודי הררי ואחיו היהודים. המפגינים לא היו גלוחי ראש או נאצים או גזענים של הארגון קו-קלס-קלן, הם היו חבריו של המצית כולם אפרו-אמריקאים.

בארצות הברית חי המנהיג של הארגון הקרוי "אומת האיסלם", שמו לואיס פארחאן הידוע לשמצה, הוא כנראה אינו אוהב יהודים. לפני מספר חדשים אירגן הפגנות של מאות ואלפים של אפרו אמריקאיים שהתקיימו בוושינגטון. בראיון לעתונות כינה את היהודים מוצצי דם, ובראיון אחר לשבועון הגרמני "דר שפיגל" הסביר פאראחאן, כי בעבר הייתה ברית בין השחורים ליהודים, היה זמן בו יהודים לא יכלו לגור במיאמי ביץ. כעת היהודים הם הבעלים של מיאמי ביץ, בעוד שהיהודים התקדמו, השחורים נסוגו, בעוד שאנו השחורים מתים מסמים הם היהודים שולחים את ילדיהם לאוניברסיטאות.

כזכור לפני זמן מה עסקה דבורה הרניאק מומחית לריגול-נגד תעשייתי במנהל הבטחון של משרד ההגנה האמריקאי, בחיבור מסמך המתריע מפני כוונות לגניבת ידע מצד מדינה שהוגדרה "כיריבה לא מסורתית". הכוונה לישראל. המסמך נשלח על ידי הגברת הרניאק לכ-250 ספקים של הפנטגון (משרד הביטחון - משרד ההגנה האמריקאי) ונכללו בו האמירות כי לישראל "קשרים אתניים חזקים בארצות הברית" וכי ישראל מנצלת את המוטיב האתני כדי לגייס סוכנים בארצות הברית. חלפו חודשים עד שהאמריקאים בפנטגון הבינו כי הצלילים העולים ממסמך הרניאק אינם תואמים את החוקה האמריקאית, וביטל אותו תוך הבהרה כי מדובר "בטעות של פקידה". יצויין כי הגברת הרניאק לא פוטרה וממלאת את תפקידה עד עצם היום הזה.

יצויין כי מזכיר הממשלה שמואל הולנדר עומד בראש הפורום למעקב האנטישמיות בעולם. פורום זה הוקם בשנת 1987, והוא מאגד בתוכו את נציגי משרד החוץ, הסוכנות היהודית, לשכת הקשר של הסוכנות ומשרד ראש הממשלה.

הולנדר הדגיש כי האנטישמיות הולכת וגוברת לא רק במדינות נוצריות אלא גם במדינות שבהן לא חיים יהודים כמו יפן, וציין כי את התעמולה האנטישמית לא מובילים כבעבר אנשי הימין הקיצוני או השמאל הקיצוני אלא הגורמים האיסלאמיים ...

בחמש השנים האחרונות מסתמנת מגמה ברורה וחד משמעית, אומרים אנשי הפורום בירושלים. דגל ההובלה של הפעילות האנטישמית בעולם עובר לידי הגורמים איסלמיים. השמאל הקיצוני ספג מכה קשה לאחר נפילת הגוש הסובייטי, הימין הקיצוני מתייחס יותר לשנאת זרים בכלל מאשר לשנאת יהודים. ורק הגורמים האיסלמיים עוסקים בדבקות ובתכליתיות בפעילות אנטישמית שהיא לא פעם אלימה ורצחנית.

בפורום מעידים כי מאחורי מכונית התופת שהתפוצצה בבית אמי"ה [בניין הקהילה היהודית - א.ז.] בבואנוס איירס, הפיגוע הגדול ביותר של העשור האחרון בעולם היהודי עמדו גורמים איסלמיים.

חלק נכבד מהפעילות האנטישמית האיסלמית מבוצע על ידי ארגונים הנתמכים ע"י איראן. מרבית הארגונים האסלמיים, פרט לאלו שבלבנון משתייכים לאיסלם הסוני. לא מעט פעולות התבצעו כנקמה על פעולות ישראליות בלבנון, בשטחים או במקומות האחרים. התעמולה האנטישמית האיסלמית לא בוחלת להשתמש באף המעוקם של היהודי ועד הפרוטוקולים של זקני ציון, המודפסים ומופצים בשפה הערבית במרבית הארצות. יחד עם זאת חוזרת ונשנית אצלם ההשוואה בין הישראלים לנאצים.

ישנם גם קוריוזים: יום אחד נתקבל בקהילה יהודית איום שבו נאמר: "נחפש אתכם מאחורי השיח ונהרוג אתכם". האיום ברצח היה ברור למדי, אבל אף אחד בקהילה היהודית לא הצליח להבין מה הקשר בין השיח המסתורי להרג שבא אחריו. רק כאשר הגיעה הידיעה לישראל, פענחו אנשי הפורום את החידה, המתבססת על הכתוב בקוראן: לאחר מלחמתו של מוחמד בבני קוריש אמר מוחמד לאנשיו כי יש לחפש את אנשי קורייש היהודים מאחורי השיח שם הם מסתתרים.

וקוריוז נוסף: לפני כחצי שנה תפסו אנשי ארגון מוסלמי קיצוני בשם "אל-פאראן" ארבעה תיירים שטיילו בחבל קשמיר בהודו. שלושה מבני הערובה שוחררו ורק אחד מהם נורבגי, נרצח בידי החוטפים, לדבריהם עשו זאת בשל היותו יהודי וכנקמה על טבח המוסלמים בצ'צ'ניה. הבעיה, שהנורבגי לא רק שלא היה לו כל קשר לצ'צ'ניה, הוא אפילו לא היה יהודי ...

טבח גולדשטיין במערת המכפלה גרם לא מעט, בלשון המעטה, לכל האירועים ובעקבותיו הייתה עליה חדה באיומים על מוסדות יהודיים ברחבי העולם.

האנטישמיות בחבר העמים, מקודם ברית המועצות הולכת ומתרחבת. האנטישמיות המסורתית בזמן השלטון הסובייטי, היתה בהאשמת היהודים כי הם שהביאו לעלית השלטון הקומוניסטי ובראשם עמדו יהודים כמו טרוצקי, סוורלוב ואחרים. היום מאשימים האנטישמיים את היהודים בהיבט אחר והוא: כי יהודים העומדים בראש עולם העסקים הרוסי, מוכרים את רוסיה למערב ...

טורקיה. עוד לפני הבחירות האחרונות בהן זכתה הרשימה האסלמית לנצחון, כבר הסתמנה כאחת המדינות המובילות בכמות האירועים האנטישמיים. יש בה קהילה יהודית גדולה, ובנוסף לכוחות האיסלמיים ניכרת בה גם נוכחות משמעותית של הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני.

באוסטרליה, מסיבה שלא הובררה עדיין, מרובים המקרים של שריפת בתי כנסת, למרות שהקהילה היהודית שם היא קטנה יחסית.

ביפן, הזכרנו לעיל, שם אין כמעט יהודים, מאמינים אנשי הכת "האמת הצרופה" אלה שביצעו את הפיגועים ברכבת התחתית שם, שמנהיגי יפן הם עבדים נרצעים של הציונות, ואפילו שהיהודים רוצים להשתלט על כלכלת העולם. דווקא בגרמניה היו הנימות האנטישמיות רגועות למדי בשנים האחרונות, כאשר אנשי הימין הקיצוני מיקדו את פעילותם מטעמים טקטיים כנגד ריכוזי המהגרים. להם היה ברור כי פעילותם נגד המהגרים תזכה לתמיכה יותר רחבה מפעילות אנטי יהודית.

באנגליה, הופך הארגון האיסלמי "חיזבאל-לחריר" להיות קיצוני יותר ויותר בעמדותיו האנטישמיות. הארגון הזה מעורב בעריכת הפגנות אלימות. בכינוס שערך הארגון בכיכר בלונדון הוא משך יותר משבעת אלפים משתתפים.

קשה לדבר על תיאום או שיתוף פעולה מעשי בין התנועה האיסלמית ובין אנשי הימין הקיצוני או השמאל הקיצוני בעולם, אולם לפי השערת הפורום אין ספק כי ישנם מגעים ביניהם ותחום המפגש המקובל ביותר בין הגורמים האיסלמיים ובין הימין הקיצוני הוא בנושא הכחשת השואה. זה מקום החיבור התעמולתי, וגם נקודת המפגש האידיאולוגית: השואה לא היתה, היהודים לקחו במירמה כסף מהגרמנים, הקימו מדינה על אדמה שלא שלהם, נישלו את הערבים וכל זאת הודות לשקר הגדול על השמדת היהודים בשואה.

לואיס דנרל, גדול הנאצים בבלגיה בימינו, כתב לפני מספר חודשים כי היטלר אהב את האיסלם יותר משאהב את הנצרות. בלוב של קדאפי מתקיים בכל שנה כנס בנושא "הספר הירוק" של מועמד קדאפי. בשני הכינוסים האחרונים, כך אומרים אנשי הפורום השתתפו גם נציגים של הימין הקיצוני מהולנד ומצרפת.

רבים אומרים כי היטלר עלה לשלטון בבחירות דמוקרטיות. זה לא מדוייק לחלוטין, אבל איש אינו מזלזל בסכנה הטמונה בהצלחתן האלקטורלית של תנועות פאשיסטיות, ניאו נאציות ואנטישמיות במקומות שונים בעולם, כמו: יורג היידר האוסטרי, ולאדימיר זירונובסקי ברוסיה, ז'אן מארי לה פאן הצרפתי. כל אלו אינם מהווים איום ממשי על היהודים אולם החשש מפני עלייתם לשלטון מנקר כל העת במוחם של אלה העוסקים בנושא האנטישמי.

האנטישמיות מצויה בעליה. יש מקום לדאגה, אך יש גם סיבה לאופטימיות. לפני שנה וחצי החליטה עצרת האו"ם בצוותא עם ביטול ההקבלה ציונות-גזענות, להגדיר את האנטישמיות כצורה של גזענות. הקהילה האירופית קיבלה כמה החלטות בתחום החקיקה נגד האנטישמיות. הממשלה הגרמנית והממשלה האוסטרית לוחמות בתקיפות נגד הפרסומים האנטישמיים, ברוסיה נעשים מאמצים למנוע פרסומים אנטישמיים.

קריקטורה ברוסיה: יהודי רוכב על הרוסי התמים כשבידו הדגל הציוני ועליו מרכיבי שלטון היהדות: לנין, ביזנס, מפלגה, דמוקרטיה, קומוניזם, הפרטה, ישראל, פרסטרוקיה וארצות הברית. מתוך המוסף לעתון האנטישמי "ידיעות רוסיות" שהופיע בשנת 94, הרבה לפני שהלבישו את רבין פה בארץ במדים נאציים, הופיעה קריקטורה בעלון איסלמי קיצוני בו יצחק שמיר חבוש כיפה לבנה ולבוש במדים נאציים (1991).

הערות: נח זבולוני חישב בשולי הכתבה את מספר השנים שחלפו בין שנת 1996 לשנת 1880, לאור זאת סביר שכתבה זו נכתבה בשנת 1996.

הכתבה נכתבה לצורך הרצאה שלא ברור מתי ניתנה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם הרצאות 1996
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות