לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אנדרטה לזכר קרבנות באבי יאר


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 10/02/1975
בגיא ההריגה בבאבי יאר על קבר אחים קרבנות הנאצים, הוקמה סוף סוף אנדרטה לזכרם, אולם אנדרטה זו לא מבטאת את הכאב והטרגדיה של העם היהודי וקרבנותיו.

בספטמבר שנת 1941, נרצחו ע"י קלגסי הנאצים בעיר קיוב, כ- 100 אלף נפש אנשים נשים וטף, ישישים וצעירים, נשים הרות ויונקי שדיים שנרצחו על לא עוול בכפם, ואף נקברו חיים. רובם ככולם היו יהודים והם נקברו בקבר אחים גדול בבאבי יאר. עד היום טרם הוקמה מצבה או אנדרטה לזכרם ועל כך גם קבל המשורר הסובייטי יבגני יבטושנקו בשירו המפורסם "באבי יאר".

עתה לאחר 34 שנה לרצח ההמוני היהודי בבאבי יאר יונצח זכרם ע"י הקמת אנדרטה פרי יצירתם של אמנים ופסלים אוקראינים ביניהם הפסל הנודע מיכאיל גריגורביץ ליסנקו ותלמידיו עוזריו הנאמנים ויטקור סוכנקו ואלכסנדר ויטריק. אדריכל האנדרטה הינו אנטולי איגנצקו, שהקים פסלים ואנדרטאות של לנין בצ'כוסלובקיה ושל המשורר הרוסי אלכסנדר פושקין בארצות הברית.

בתחרות להקמת האנדרטה השתתפו מטובי האמנים והפסלים האוקראינים וזכתה התכנית של ליסנקו, שבינתיים הלך לעולמו ולא זכה לראות בהתגשמות חלומו הגדול בהקמת האנדרטה, אולם תלמידיו הנאמנים סוכנקו וויטריק המשיכו במשימה הגדולה ועתה היא עוברת את תהליך היציקה באחת הסדנאות הגדולות של ברית המועצות.

האנדרטה שגבהה 15 מטר, עשויה כולה מברונזה שהכנה שלה עשויה ממתכת בצורת ענף קוצים ענק, ומשתרעת על 8 הקטר. בין 12 הדמויות המהוות את האנדרטה כולה אין אף אחת המבטאת את הרצח ההמוני היהודי בקיוב.

הדמויות הן ... צעיר בעל שרירים עם רגלים מוצקות כנראה שחקן קבוצת כדור הרגל "דינמו" בקייב, עומד יחד עם מורה בית ספר הפותח את שערי התרבות והמדע בפני המוני העם ...

תמונה אחרת: בסימטה צרה המתפתלת מעלה מעלה, עומדת אישה צעירה המתאבלת מרה בבכייה חרישית על בעל נעוריה, ושלא זכתה להקים משפחה ולגדל ילדים לעם ...

באנדרטה זו רואים מלח רוסי המסתיר את אמו הזקנה לבל יקחו אותה הנאצים למקום ההשמדה והוא צועק לעבר המרצחים: לא אתן לכם לקחתה ...

והנה בפינה נידחת עלמה צעירה יפה זכה וטהורה, רואים כשהיא כורעת ונופלת מכדורי המרצחים ומתבוססת בדמה. מצידה השני של תמונה זו עומד בקומה זקופה חייל סובייטי איש מחתרת שנפל בשבי הגרמני ובבוז ושנאה על שפתיו כלפי הגרמנים המוציאים אותו להורג.

במקום אחר של האנדרטה רואים אשה צעירה ערומה כביום היוולדה, ידיה כבולות מאחוריה ועל ברכיה מתרפק פעוט הרוצה לינוק. פתאום האם מתכופפת ואיך שהוא מצליחה להניק את בנה הפעוט, כנראה נאמר כי תשוקת החיים גדולה פי כמה מן המוות, בהאמינה כי סוף סוף יצליח פרי בטנה להישאר בחיים ...

על דגם אנדרטה זו שעובר כבר את תהליך היציקה כאמור, מוסר ה "ביראבידזאנער שטערן" בטאון החבל ה "אוטונומי" היהודי בבירובידזאן. הוא מוסיף מצידו כי בבאבי יאר "נרצחו 200 אלף אנשים סובייטיים שלווים מלאומים שונים, מבלי להזכיר באף מלה שרובם ככולם של קרבנות הנאצים בבאבי יאר היו יהודים.

דפים בנושא:


הערות: בתאריך 02/10/1975 הופיעה בעיתון "מעריב" הכתבה דגם אנדרטה לזכר קרבנות באבי יאר מוצג בקייב העוסקת באנדרטה זו. ברור שכתבה זו נשלחה אף היא לעיתון "מעריב" אך לא פורסמה. - אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1975
האנדרטה שהוקמה על ידי הפסל ליסנקו.
מקור: ויקיפדיה - Dgri
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות