לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרב זאב מורנו מזמין לדין תורה בשם נפטרי פולין


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/04/1981
גם זה קורה באמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות בכל השטחים והתחומים.

הרב זאב מורנו רבה של לודז' ורב הכולל של מדינת פולין היושב עתה בניו-יורק (על דמות דיוקנו של רב זה תבוא רשימה מיוחדת), הזמין לדין תורה עסקנים ורבנים מיוצאי פולין לבוא להתדיין עם היורשים המקומיים ועם ה ... נשמות של אלפי רבבות הנפטרים הטמונים בבתי הקברות היהודיים בפולין.

בהזמנה פומבית לדין תורה מזמין הרב זאב מורנו בתוקף סמכותו של הרב הכולל של מדינת פולין את הד"ר יצחק לוין מראשי אגודת ישראל בארצות הברית, בנו של הרב אהרן לוין ז"ל מריישא שהיה סנטור בסנט הפולני, בנו יצחק לוין מכהן מטעם אגו"י בכמה ועדות של האו"ם. וכן הוא מזמין את הרב שמחה וולברג יו"ר הנהלת אגודת הרבנים ומעסקני אגו"י שניהם יוצאי פולין, ואת מנהל אגודת "רבניקל קומיטי טו הנדל דזואיש סאמעטוריס" [ 1 ] ואת אנשי "הפדרציה" של יהודים יוצאי פולין וכן את מנהלי המחלקה האמריקנית של הקונגרס היהודי העולמי שלפי דעתו הם מנהלים מו"מ ובאים בדברים עם השלטונות הפולנים בענייני בתי העלמין היהודים בפולין.

לפי דעתו של הרב מורנו רק לו יש רשות וסמכות בלעדית לדון בעניינים דתיים עם ממשלת פולין בה כיהן יותר מ-33 שנה כרבה של לודז' ורב הכולל של מדינת פולין. לפי דבריו אלה שמנהלים את המו"מ בנידון הם עושים זאת בגלל חמדת בצע-כסף הגורמים רעה גדולה לשארית הפליטה היהודית בפולין, ובלי הסכמתו של הרב מורנו הם מביאים רעה ומכשילים את העניינים החיוניים של יורשי הנפטרים.

את החיים הזמין הרב באופן אישי ובצורה פומבית ע"י העיתונות היהודית באמריקה, ואילו את ה ... נפטרים הזמין ע"י שליח בית דין שביקר בבית הקברות לבקש מהמתים הטמונים בו להודיע לכל המתים בפולין על מועד הדיון שיתקיים ביום החמישי פ' קדושים כ"ו בניסן תשמ"א, 30/4/81, בשעה 12 בצהריים בבית המדרש שפת אמת בבורו-פארק אשר בברוקלין.

מקום מיוחד נקבע לנפטרים שיבואו ... ע"י מחיצה של עשרה טפחים כנהוג.

בהזמנה גם נאמר: במקרה שהחיים לא יתייצבו לדין עם היורשים והנשמות של הנפטרים ואף לא יתנצלו על אי-בואם, ולא יודיעו בפני כי הם מוכנים לעמוד לדין, כי אז יקבלו את גזרת לדון שלא בפניהם כמבואר בפוסקים (בשו"ע חו"מ [שולחן ערוך - חושן משפט] ) סימן י"א סימן קטן ויוכרז פסק דין כדין תורה, ואם יסרבו לקיים את פסק הדין אז יותן רשות לכל הנפטרים הנ"ל לתבוע אותם לדין תורה תיכף ומיד בפני ב"ד של מעלה לשם הוצאה לפועל לאלתר בלא יאוחר וארז"ל [ואמרו רבותינו זכרונם לברכה] אם יש דין למטה אין דין למעלה.

הרב מורנו בהזמנה שלו מסתמך על אילן גדול והוא הרב משה פיינשטיין שפסק כי רק הוא הרב מורנו בעל הסמכות הלבעדית לדון עם שלטונות פולין בכל ענייני דת ומינוי רבנים במדינה.

דפים בנושא:


הערות:
1. Rabanical committee to handle the Jewish Cemeteries

תאריך הכתבה נקבע לפי האיזכור בגוף הכתבה של תאריך "דין התורה" - 30/4/81, לפי זה נקבע התאריך לחודש אפריל 1981.

הכתבה יועדה כנראה לעיתון "דבר" אך לא זכתה להתפרסם.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1981
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות