לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו
 

אודות האתר

כאשר התחלתי לבנות את האתר של אבי ר' נח זבולוני, חשבתי על אתר צנוע שיבטא את התחומים בהם עסק: עתונות, דברי תורה וירושלים.

התחלתי באיסוף החומר לאתר, ודי מהר הבנתי שהמשימה גדולה בהרבה מהערכתי. כמות החומר הראשונית שמצאתי (רובה ככולה עתונים שאבא שמר) נתנה חיזוק לשורות המופיעות על המצבה של רנ"ז:
תלמיד חכם מובהק / חניך ישיבות ליטא וירושלים / איש משפחה למופת / ומחלוצי העתונות הירושלמית.

מה שחשבתי שיסתכם בכמה עשרות מאמרים היו רק קצהו של "קרחון של כתיבה". הופתעתי מריבוי התחומים, מסוגי הכתבות החל מסאטירה ועד מאמר מעמיק מידיעה קצרצרה בת מספר שורות ועד לכתבה התופסת עמוד שלם (ואני מדבר על עמוד בעתונים כ "דבר" ו "חרות" עתונים שהפורמט שלהם דומה ל "הארץ" של היום).

אני ממשיך באיסוף החומר (ועל כך בהמשך, בסעיף "דרכי איסוף החומר") נכון להיום הוקלדו ונסרקו כ-4,900 כתבות, מתוכם הוכנסו לאתר 5230 כתבות, כאשר להערכתי בסיום אגיע לסדר גודל של כ-5,000 כתבות.

לא אתר בלבד...

נוסף על ריכוז כל כתבותיו של רנ"ז נבנה האתר בצורה המאפשרת הצצה מרתקת על העדה החרדית, ירושלים ומדינת ישראל בימים של הקמת המדינה (1950) ועד סוף המאה העשרים (1996).

כל אחת מהכתבות מתוייגת לפי מספר רב של קטגוריות: אישים, מפלגות ופוליטיקה, נושאים בתחומי היהדות ורבים נוספים. חלוקה קטגורית זו מאפשרת התמקדות בנושא מסויים ובמקרים רבים מאפשרת לעקוב אחר התפתחותו לאורך מספר עשורים.

קטגוריות כ: תאריך ו- פורסם ב מציגות את כל המאמרים שנכתבו בשנה מסויימת, או אלה שנכתבו בעתון מסויים או אפילו במדור מסויים (ראו עולם יהודי בדבר).

בנוסף קטגוריות ונושאים המוזכרים בגוף הכתבה מקושרים לכל המאמרים שתויגו תחת אותו נושא. כך למשל, אזכור של "הרב שך" בכתבה, גם אם הכתבה אינה מתוייגת בנושא זה, יקושר לכל הכתבות שמצאנו לנכון לקטלגן תחת הערך הרב שך, כך שניתן להגיע מהר לכתבות הרלוונטיות לרב שך.

חיפוש

מנגנון החיפוש היחודי של האתר, לא רק מוצא את כל המופעים של מילה או מילות החיפוש, אלא גם מציע קישורים מומלצים - כך למשל חיפוש אחר הערך הרב שך יציע בתור המלצה מועדפת את דף הקטגוריה השייך לרב שך.

דרכי איסוף החומר

כאמור, ההתחלה היתה במיון וסריקה שהותיר רנ"ז בביתו. אבא שמר כנראה את כל העתונים בהם כתב, והיה נראה לי שבזה אכסה את פועלו העתונאי. למרות זאת ידעתי שמספר כתבות, הלכו לאיבוד, הושחתו או נעלמו בדרך זו או אחרת.

לאחר שנסרקו כ-2000 מאמרים שהיוו את עזבונו של נח זבולוני, נבנו הכלים שאפשרו הכנסתם לאתר, תוך כדי מיון וארגון. גיליתי מהר מאוד, שברור שחסרים מספר רב של מאמרים, רוב הכתבות היו מהשנים האחרונות של פעולתו של רנ"ז עת כתב בעיתון "דבר". מעיתון "חרות" בו כתב רנ"ז עד סגירתו מצאתי רק כ- 50 מאמרים (רובם משנה אחת), ולא נראה לי סביר שרוב שנותיו בעתון גזר אבינו על עצמו שתיקה.

בחיפוש אחר חומר נוסף הגעתי למדור העיתונות של ספריית שער-ציון, בית אריאלה, ושם נגלו לי אוצרות שלמים.
בספרייה נמצאים כל העיתונים מיום קום המדינה (ואף לפני זה), מסודרים לפי שמות העיתונים ולפי שנים, כך שיכולנו לגלות, שבתאריך 2/8/1950 החל רנ"ז החל לכתוב בעיתון "חרות" במדור העוקצני "על ימין ועל שמאל" (בכל אופן זה התאריך המוקדם ביותר בו מצאתי מאמרים של רנ"ז), במדור זה המשיך לכתוב 7 שנים, ואחר המשיך במדור הדומה לו: "הטור השמיני".

כדי לא להחמיץ אף מאמר, אני נמצא בתהליך של מעבר של חודש בחודשו על כל העתונים בהם כתב רנ"ז. את המאמרים צילמתי, ואת תוכנם הקלדתי לאתר. במקרים מסוימים בהם היו חסרים עמודים מכרכי העיתון, או שהיו בצורה שלא ניתנת לצילום, נעזרתי בספרני מדור העיתונות שמצאו את המאמרים במיקרופילם.

מקור נוסף שעזר לי רבות הוא מכון לבון, במכון זה שמורים עיתוני "דבר" בצורה מעולה, דבר שאיפשר לי לעשות "השלמות" על דפים חסרים, או על כתבות שצולמו באיכות שאינה מספקת (דוגמת מיקרופילם).

ומהצד השני של הקשת הפוליטית נעזרתי גם ב- מכון ז'בוטינסקי אם למצוא הקלטה בה מספר נח זבולוני על ימיו באצ"ל, ואם כדי למצוא כתבות בעיתון "חרות" שהיו חסרות במקומות האחרים.

תהליך איסוף החומר ייקח זמן רב, אני מקווה שבסופו אצליח לכסות כמעט את כל מאמריו של רנ"ז. ברור לי שלא אוכל למצוא את כל המאמרים, ולו רק בגלל המאמרים בעתון "מעריב" בהם כתב רנ"ז בעלום שם.

אלי זבולוני - תל-אביב - 2011

תוספת: לאחר מעבר ראשון על כל העיתונים בהם כתב נח זבולוני, התחלתי מעבר שני, כדי למצוא מאמרים אותם החמצתי. נוסף למציאת מאמרים עלומים שחמקו במעבר הראשון, מצאתי גם מאמרים שנכתבו ללא שם (אם כתוצאה משיקולי עימוד, או משיקולים אחרים), ושאחרי הזנה של יותר מ-4000 מאמרים יכולתי לזהות שגם הם נכתבו ע"י רנ"ז.
מאמרים אלה, נבחנו בקפידה, בעיקר מבחינת התוכן, הסגנון, ובעיקר איזכורם במאמרים אחרים בהם הופיע שמו של נח זבולוני. לאחר שעמדו בכל הקריטריונים הוכנסו גם הם לאתר, תוך ציון הנימוקים שגרמו לי להניח שנכתבו על ידי אבי.

אלי זבולוני - תל-אביב - 2012

הערות:
1. המאמרים מעיתון "מעריב" שהוכנסו לאתר, כולם מעזבונו של רנ"ז, וסומנו על ידו ככאלה שנכתבו על ידו.
2. בתחתית כל כתבה מוזכר מקורה (לדוגמה: צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העתונות), כתבות בהם לא מצויין המקור נסרקו מעזבונו של רנ"ז.הכיתוב על מצבתו של רנ"ז
 
 
ספריית שער-ציון, בית אריאלה


שמות עט

נח זבולוני השתמש במספר שמות עט, חלקם ברורים ומקובלים, אך חלקם דרש עבודת מחקר השוואתית כדי לוודא שאכן בו מדובר.

להלן השמות שהעלתי בחכתי:
נח זבולוני - זה טריוויאלי
נ. זבולוני - כנ"ל
רנ"ז - ר' נח זבולוני (בד"כ במאמרים קצרים)
נח זבילביץ - שם משפחתו הקודם (בד"כ במאמרים חילוניים)
נ. זבילביץ - כנ"ל
נח אביאלי - אביו של אלי (שם עט המורכב משמו של הבן היה מקובל בעתון "חרות") זהותו של הכותב כרנ"ז נבדקה במאמרים רבים, חלקם מהווים המשך ישיר של מאמרים שנחתמו בשם נח זבולוני. הפעם הראשונה בה מצאנו שימוש בשם זה הייתה בשנת 1960 - 7 שנים אחרי לידתו של אלי)
נ. אביאלי - כנ"ל
נ. בראלי - בנו של אלי (שם עט המורכב משמו של האב היה מקובל בעתון "חרות") בשם זה השתמש נח זבולוני רק 4 פעמים, זהות נמצאה בין המאמרים בהם הופיע השם, לבין נושאים וסגנון דומים עליהם חתום נח זבולוני.
ז. נח - הופיע מספר מועט של פעמים. כל המופעים היו בהקשרים המזהים אותו ללא ספק עם נח זבולוני (שלא לדבר על ראשי התיבות)
ז. חן - הופיע פעם אחת, ומהווה היפוך של שם העט נח ז. בכתבה מספר אלמנטים המזהים אותה ללא ספק עם נח זבולוני כפי שמצויין בהערה המופיעה בכתבה: המרכז לטהרת המשפחה בפעולתו
נ. ז. - הופיע מספר מועט של פעמים. כל המופעים היו בהקשרים המזהים אותו ללא ספק עם נח זבולוני (שלא לדבר על ראשי התיבות)
נח בנציון - שם בו השתמש לפעמים בכתיבה בעיתון "מעריב". גיליתי שמדובר ברנ"ז מאחר ואבא שמר גזירי עתונים וסימן שהוא זה שכתב אותם - ראו למשל כאן. מאוחר יותר בביקור ב- "בית אבא" מצאתי מכתב של נח זבולוני ליוסי אחימאיר בו הוא מבקש לפרסם כתבה תחת השם נח בנציון.
נח בן-ציון - ראו נח בנציון.
נחום הירושלמי - שם בו השתמש בכתבותיו בעיתון "אקספרס". העובדה שנח זבולוני שמר את גליונות "אקספרס", השם נחום המזכיר את שמו - נח, ונושא הכתבות, מלמד שנח זבולוני כתב גם בעיתונו הזמני של שמואל מור - אקספרס.ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות