לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

דרישה ב "דגל תורה" לפיטורי ח"כ גפני בשל חילול החג

הטענה: משאית אביזרי במת החגיגות הועמסה במהלך החג


מאת: נח זבולוני סופר "דבר" בירושלים
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 16/10/1990 (יום שלישי)
ב "דגל התורה", מפלגתו של סגן שר הדתות משה גפני, שבראשה עומד הרב שך, הועלתה הדרישה שח"כ גפני, סגן שר הדתות, יתפטר מכהונתו כסגן שר במחאה על חילול החג בפרהסיה.

משרד הדתות קיבל עליו את הצד הלוגיסטי הכרוך בעריכת ההקפות ליד הכותל וכן את הכנת הבמה ומימון ההוצאות הכרוכות במאות אלפי ש"ח, כגון מודעות גדולות בעתונים וכן הפצת מודעות קטנות בקרב התושבים.

בטרם התאסף הקהל ליד הכותל, היו תושבי הרובע היהודי עדי ראייה למשאית שהיתה עמוסה באביזרי הבמה. על בואה של המשאית חלוקות הדעות. יש אומרים שהיא הגיעה לפני צאת החג ואחרים סיפרו כי הגיעה מיד עם צאת החג, אבל לכל הדעות העמיסו אותה באמצע החג. כמו כן היה פריצה בקודש החג בצי המכוניות של אנשי התקשורת הכתובה והמשודרת שבאו לסקור את האירוע ושל כוחות הבטחון המוגברים שהגיעו באמצע החג.

לאור כל זה, הושמעו קולות ב "דגל התורה" שמשה גפני צריך להסיק את המסקנות מחילול החג שנגרם על-ידי משרדו ולהתפטר מתפקידו כסגן שר הדתות. נמסר, כי כאשר המפכ"ל יעקב טרנר נתכבד בהקפה ליד הכותל, הקהל היה מורכב מאנשי "גוש אמונים" וכיפות סרוגות שהצדיקו את ההרג בהר הבית [ * ] וכן את עמדתו של המפכ"ל טרנר בפרשת דרעי, פרץ במחיאות כפיים סוערות. באותה שעה הגיע לכותל אחיו של שר הפנים אריה דרעי בליווי פמליה גדולה של אנשי ש"ס. כאשר ראו את חזני יושב על הבמה ושמעו את מחיאות הכפיים למפכ"ל טרנר שנוא נפשם, הם הסתלקו מיד מן המקום כלעומת שבאו.

יצויין, כי ראש הממשלה יצחק שמיר הוזמן להשתתף בהקפות השניות ליד הכותל, אבל לא נענה להזמנה. גם לאחר ההרג בהר הבית ביקש שר הדתות אבנר שאקי מיצחק שמיר לגשת לכותל ולהרגיע את הרוחות, אך גם במקרה זה סרב ראש הממשלה לבוא.

הערות: מדובר באירוע שהתרחש ב- 8/10/1990 בו מתפללי הכותל המערבי נרגמו באבנים, בעקבות זה תקפו כוחות המשטרה את הערבים בכדורים חיים - בסופו של יום נספרו 21 הרוגים מקרב הפלשתינאים.


© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1990

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב הרב כהנמן 86, בני-ברק (בית "דגל התורה") | הכותל המערבי ירושלים | רחוב יפו 30, ירושלים (משרד הדתות (משכנו הישן))
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות