לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

משמרות הלשון


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | ציתוטים (עמוד 10) - 01/10/1992 (יום חמישי)
לקראת הימים הנוראים התארגנו נשים חרדיות בבני-ברק והקימו את אגודת "שמירת הלשון", שמטרתה להקפיד במשנה זהירות מלדבר לשון הרע, שעוונו חמור ביותר.

לפי תקנות האגודה, על החברות לקבל על עצמן לשמור על לשונן במשמרות, כל אחת שעתיים ביום החל משעה 6 בבוקר עד 12 בלילה, ולהימנע מרכלנות ודיבור לשון הרע. כן אסור להן לקרוא ולשמוע לשון הרע.

לשאלה מפני מה דווקא נשים ולא גברים הקימו אגודה, ציטטו בפנינו את הנאמר במסכת קידושין: "עשרה קבין שיחה ירדו לעולם. תשעה נטלו נשים, ואחד כל העולם כולו".

נודע כי לאגודה הצטרפו נשים מעטות בלבד. הסיבה לכך נעוצה, ככל הנראה, באימרה הידועה שמייחסים אותה לר' חיים סולובייצ'יק מבריסק: מי שרוצה לתת פרסום לאיזשהו דבר, האמצעי היעיל ביותר הוא לספר על כך לאשה בסודי סודות ולהזהיר אותה שלא תספר לאף אחד, ואז מובטח שהדבר יתגלה ברבים במהירות המירבית. כלומר שנשים מטבען הן רכלניות וקשה להן לעמוד בגזירה זו.© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר ציתוטים 1992

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: בני-ברק
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות