לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

מחלוקת בין האדמו"רים מאגודת ישראל לרב שך על מינוי מנכ"ל החינוך העצמאי


מאת: נח זבולוני
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 5) - 22/01/1995 (יום ראשון)
המתיחות בין האדמו"רים מאגודת ישראל, ובראשם האדמו"ר מגור והאדמו"ר מוויז'ניץ', לבין היהדות החרדית הליטאית, שבראשה עומד הרב שך, גוברת באחרונה על רקע מינוי מנכ"ל לרשת בתי הספר והסמינרים של החינוך העצמאי שבה מאוגדים תלמודי תורה וישיבות קטנות של אגודת ישראל ודגל התורה.

עם פטירתו של הרב שרגא גרוסברד, שהיה ראש ישיבת פוניבז' בבני-ברק ומונה על-ידי הרב שך למנכ"ל החינוך העצמאי, התפנתה משרה זו ומתחרים עליה שלושה מועמדים: סמנכ"ל החינוך העצמאי, הרב אברהם יוסף לייזרזון חסיד חצר גור, הרב מאיר לוריא, חסיד סלונים מסיעת הרב מנחם פרוש, והרב דוד וינברג, בנו של האדמו"ר מסלונים ומבכירי הפקידים של החינוך העצמאי. הועלה שמו של מועמד נוסף, הרב הימן מישיבת לייקווד מארה"ב שהשתקע בירושלים, אבל הצעה זו נדחתה בגלל חוסר נסיונו בארגון וניהול.

מקובל על האדמו"רים מאגודת ישראל שהמינוי למנכ"ל החינוך העצמאי הוא בידי החוג הליטאי, כלומר בידי הרב שך. כדי להזים את טענת אנשי ש"ס על אפליה בין אשכנזים לספרדים ובני עדות המזרח בחינוך העצמאי הביע הרב שך את רצונו למנות לתפקיד מנכ"ל החינוך העצמאי אישיות ספרדית תורנית ממשפחת הרב טולדנו, הסרה למרותו ולא למרותו של הרב עובדיה יוסף, או הרב יצחק פרץ שפרש מש"ס, שר הקליטה לשעבר ורבה של רעננה. לדעתו של הרב שך מינוי זה עשוי לחזק את ארגון בני תורה הספרדים שפרשו מש"ס. אולם האדמו"רים מאגודת ישראל ורבני דגל התורה מתנגדים למינוי זה בטענה שיש מספיק אישים עם רקורד חינוכי בקרב בני הישיבות ואין צורך להביא מנכ"ל מבחוץ.

עסקנים מחוגי הישיבות פנו אל בנו של הרב שך, הרב ד"ר אפרים שך, מנהל היחידה למבוגרים במשרד החינוך והתרבות, וביקשו ממנו לדבר על לבו של אביו למנות אישיות חינוכית מינהלית בעלת נסיון לתפקיד זה.

מקורביו של הרב שך אומרים, כי הדבר היחיד המטריד אותו הוא לא מה שנעשה בממשלה ולא אם המפקד באגודת ישראל יהיה לפי דעתו של האדמו"ר מגור או לפי דעתם של עסקני דגל התורה, אלא מי יהיה מנכ"ל החינוך העצמאי.

© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1995

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: רחוב דוד ילין 28, ירושלים (כתובתו הקודמת של מרכז החינוך העצמאי) | רחוב ישעיהו פרס 2, ירושלים (מרכז אגודת ישראל) | רחוב ראב"ד 27, בני-ברק (ביתו של הרב שך)
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות