לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

הרב גורן נגד הרב הראשי: אני עומד מאחורי פסיקתי שאפשר להחזיר הגולן


מאת: (ע)
פורסם: דבר | דבר - חדשות (עמוד 3) - 15/09/1992 (יום שלישי)
מיון מהיר:
דבר - חדשות
1992
"הרב הראשי לישראל, אברהם שפירא, טועה, והרב שאול ישראלי מדבר שטויות. אני עומד מאחורי הדברים שאמרתי על רמת הגולן עוד יותר ממה שפורסם" - אמר אתמול הרב הראשי לישראל לשעבר, שלמה גורן.

בתגובה על סערת הרוחות שעוררה פסיקתו בעד החזרת רמת הגולן ועל פסיקות הנגד של הרב הראשי לישראל והרב ישראלי אמר הרב גורן, כי מאז פורסמה פסיקתו הוא מקבל תגובות רבות, בהם גם שיחת טלפון אנונימית מאדם שהזדהה כאחד מ "וותיקי האצ"ל ", שאיים על חייו ואיים לשרוף את ביתו. "אני האדם האחרון שנבהל מאיומים ולא אבקש את עזרת המשטרה. הרבה אנשים מבקשים להתווכח איתי על מה שאמרתי, אבל אי אפשר להתווכח עם האמת".

הרב גורן הגיב על דבריו של הרב הראשי שפירא, לפיהם מצוות יישוב ארץ ישראל חלה גם על רמת הגולן ולכן אסור לעקור יישובים. "הפוסק הגדול ביותר שהיה לנו בשטח ארץ ישראל, הרמב"ן, שהוא ראש הציונים בעולם, כתב במפורש שאין מצוות יישוב ארץ ישראל על עבר הירדן ועל הגולן".

על דבריו של מנהיג הציונות הדתית שאול ישראלי, כי יש "להיאחז בציפורניים" ברמת הגולן, שנתקדשה בכיבוש שני, אמר הרב גורן: "הוא לא מדבר לעניין. אין דבר כזה כיבוש שני".

אולם את הדברים החריפים ביותר אמר הרב גורן נגד השר הממונה על משרד הדתות, עוזי ברעם, שפירסם אתמול הודעה בה "ביקר בחריפות התבטאויות של רבנים בנושאים פוליטיים הנוגעים למשא ומתן לשלום". ברעם: "תפקיד הרבנים הוא לעסוק בבאור ההלכה ובפסיקה, הנוגעים לחיים הדתיים של הציבור בישראל ולא לפרשנות פוליטית. הצירוף של רבנות ופוליטיקה הוא הרה אסון, ירבה ריב ומחלוקת בקרב העם בישראל, ויפגע ביכולתם של הרבנים למלא כיאות את התפקיד שאליו הוכשרו ומונו".

הרב גורן בתגובה: "אני לא נושא במשרה רבנית ואם ברעם מתכוון אלי הוא מדבר שטויות. כוונתו אולי לרב שפירא שממלא תפקיד רשמי. מכל מקום, אני מתקומם נגד הדברים שלו. ארץ ישראל איננה שטח פוליטי, אלא היא התשתית של כל תורת ישראל. לכן כל מי שנושא משרה רבנית, הוא לא רק יכול, אלא מצווה, להתערב בכל פעם שעומדים לפגוע בתשתית הזאת".

גורן הוסיף: כשמילאתי תפקיד רב ראשי גם בו התערבתי. ראש הממשלה לשעבר בגין העמיד לרשותי מסוק וביקש ממני להתערב בפרשת פינוי ימית".

הערות: נח זבולוני היה מקורב לרבנים המופיעים בכתבה, והירבה לצטט אותם. כן התייחס בכתבות מאוחרות יותר, כאשר אחת מהן הופיעה 3 ימים לאחר כתבה זו, בדעתו של הרב גורן, ובמחלוקת בינו לבין שאר רבני הציונות הדתית ישיבת "מרכז הרב" שוקלת להעביר תלמידיה לרמת הגולן. עובדות אלה, תוכן הכתבה וסגנונה מביאים למסקנה שהיא נכתבה כנראה על ידו.


צולם בספריית שער-ציון, בית אריאלה - מדור העיתונות
© הזכויות על עיתון "דבר" שייכות למכון לבון - מכון לחקר תנועת העבודה והחלוץ על-שם פנחס לבון
Powered By Click for details


דבר דבר - חדשות 1992

לחצו על המפה לתצוגה מדוייקת ואפשרות לצפייה בכתבות מאותו אזור.
במפה זו מופיעות הכתובות הבאות: שדרות דוד המלך 51, תל אביב (הבית של הרב שלמה גורן) | שכונת קרית משה, ירושלים (ביתו של הרב אברהם שפירא (משוער)) | רמת הגולן
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות