לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

רבנית רפורמית אינה מרגישה הבדל בינה ובין רבנים גברים


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/00/1994
לאחרונה נבחרו גם נשים לכהן כרבנים/ות לעת עתה אצל הרפורמים וחלק מן הקונסרבטיבים. גם בחוגים אותודוכסיים, לא חרדים קיצוניים, ישנה מגמה ללכת בנשיבת רוח זו.

אנו נביא ראיון שנתנה רבנית בארצות הברית לעיתון אמריקאי לא יהודי. שמה בישראל ג'אן קאופמן היא מכהנת כרב במכון "הלל" באוניברסיטה של מרילנד. כאשר נשאלה: איך זה להיות רב ממין נקבה? ענתה חד וחלק: אינני מדברת על היותי רב ממין נקבה, אין שמץ של הבדל בין מה שאני עושה לבין מה שהגברים עמיתיי עושים. בתפקידי, עובדת היותי אשה אינה רלוונטית.

אבל אפשר לצפות לשאלה שתעלה מדי פעם. רק 29 נשים הוסמכו לרבנות בארצות הברית ביניהן ג'אן קאופמן, והן מכהנות בבתי כנסת של הרפורמים. בתי המדרש לרבנים אורתודוכסיים אינם מוכנים להסמיך נשים לרבנות.

גאן קאופמן מספרת כי שני בתי כנסת הציעו לה לעבוד כרב עוזר, אבל היא החליטה כבר לעבוד במכון הלל באוניברסיטת מרילנד כרב, יותר נכון רבנית. מכון הלל הוא מוסד הנמצא תחת פטרונותו של ארגון בני ברית המספק שירותים חברתיים ודתיים לסטודנטים יהודים בארצות הברית.

קופמאן מודה כי נשים אחרות שהוסמכו לרבנות, התלוננו על אפלייה עקב מינן. אך לדבריה התלונות אינן מבוססות ועלולות רק לפגוע בנשים, המשמיעות אותן. אינני חושבת הוסיפה ואמרה: שיש איזו מזימה ענקית של הגברים להרחיק נשים מתפקידי מנהיגות. אני חושבת אמרה קופמן, שנשים הפורטות על הנימה של ייחודן כנשים רבניות - כאומרות הביטו בי, האם אינני נהדרת? סובלות יותר מאחרות. אנשים נוהגים לומר: הו, היא באמת נהדרת וחמודה, אבל האם היא יודעת לדבר על נושא אחר פרט לעובדת היותה רב ממין נקבה ...

חוץ מזה אומרת הרבנית ג'אן קאופמן, אנשים פשוט אינם אוהבים לשמוע תלונות, אם את פשוט עושה את עבודתך ועושה אותה היטב, בדרך כלל לא יהיו לך צרות ויקבלו אותך כמי שהוא ...

אף על פי כן נתקלה קאופמן במנה של זלזול במשך שהותה במכון הלל. היה זה לקראת אחד החגים היהודיים, שלח תורם אחד למכון תרומה קטנה יותר משהיה רגיל לשלוח מדי שנה. העילה: עובדה שהמוסד קיבל אשה כרבנית ...

בהזדמנות אחרת אשה שביקרה במכון ביקשה לדבר עם הרב, כאשר קאופמן אמרה לה כי היא מדברת עם הרב פלטה האשה בזעף ודרשה במפתיע לדבר עם הרב ...

דפים בנושא:


הערות: בראש הדף ערך נח זבולוני חישובים על מספר השנים בין שנת 1979 לשנת 1994, חישובים אלה מביאים למסקנה שכתבה זו נכתבה בשנת 1994.

הכתבה יועדה לעיתון "דבר" אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1994
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות