לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

על המפלגות הדתיות לוותר על יריחו


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/09/1993
מיון מהיר:
מפלגות דתיות
נשלחו לפרסום
1993
נציגי המפלגות החרדיות בכנסת, אם יהיו כנים בעצמם, צריכים להצביע בכנסת יחד עם הקואליציה על "עזה ויריחו תחילה", וזאת עקב שיריחו מקוללת מאז יהושע בן נון ...

ביהושע פרק ו' פסוק כ"ו כתוב: "ארור האיש לפני השם אשר יקום ובנה את העיר הזאת את יריחו בבכרו ייסדנה ובצעירו יציב דלתיה" כלומר: הקללה שקלל יהושע בן נון היא: מי שיניח את היסוד להקמה את העיר יריחו ימות בנו בכורו (במשך הבניה ימותו יתר הבנים) וכשיגמור לבנותה ימות בנו הצעיר.

הקללה חזרה ונישנה בימי המלך אחאב במלכים א' ט"ז, ל"ד מובא: "בימיו בנה חיאל בית האלי את יריחה, באבירם בכורו יסדה ובשגיב צעירו הציב דלתיה כדבר השם אשר דבר ביד יהושע בן-נון", כשהניח את היסוד מת בנו בכורו אבירם וכשגמר מת בנו הצעיר שגיב. הקללה חזרה על עצמה. ויריחו היא עיר מקוללת עד סוף כל הדורות כמו שביאר השד"ל (שמואל דוד לוצאטו) שחי באיטליה (1800-1865) היה היסטוריון, הוגה דעות, פרשן המקרא חוקר ספרות. הוא אומר לכל העולם כלומר לדורות עולם.

בתלמוד מתיחסים לפרשת קללת יריחו שלא רק אסור לבנות את העיר יריחו אלא שאף אסור להקים עיר במקום אחר בשם יריחו. (סנהדרין קי"ג). במסכת ברכות דף נ"ד נאמר: כל הרואה חומת יריחו שנבלעה במקומה צריך ליתן הודאה ושבח לפני המקום".

גם מלכי אומות העולם נוהגים ככה לקלל את אלה שניסו לבנות מחדש ערים שנחרבו על ידם, כך נהגו כובשי טרויה, מלכי אשור ושליטי רומי.

הרמב"ם במורה נבוכים נותן טעם לשבועה של יהושע בן נון והוא אומר: להיות המופת הזה קיים ועומד כי כל מי שיראה החומה היא שקועה בארץ יתבאר לו שאין זה הכוונות בנין שנהרס אבל נשקע במופת".

יריחו מאז שנחרבה היתה נטושה. ראשיתה של יריחו החדשה היתה באמצע המאה ה-19 כשהתחילו להתיישב בה בדויים ואליהם הצטרפו ערביי הסביבה. בסוף המאה ה-19 היתה יריחו כפר קטן בו חיו רק 300 משפחות ביניהם 2 יהודים. ואחר כך ניסו להאחז בה גם יהודים. יהודים מעטים גרו בה עד מאורעות תרצ"ו, מפאת הסכנה שהיתה צפויה לחייהם עזבו אותה היהודים ומאז לא ישב בה אף יהודי. יריחו גדלה הודות לפליטים הערבים שברחו במלחמת העצמאות והתיישבו ובה, ועל ידי אוכלוסיה זו גדלה יריחו עד 41 אלף איש.

תודות למזג האויר היפה השורר בה בחורף, באים ליריחו לבלות בעונת הגשמים עשירי ירושלים הערבים.

לפי השכל הישר בלי שום כוונות התלויות בדבר, צריכות המפלגות הדתיות והחרדיות לתמוך בממשלה שעומדת לחתום על הסכם שלום עם הפלסתינים, שבין היתר יאמר בו: עזה ויריחו תחילה. עזה קן הצרעות על זה אין עוררים, אבל על יריחו באם יש לחרדים ולדתיים למיניהם איזה ספק ספיקא, ילכו למקורות וכפי שנאמר "ניתי ספר ונחזי" יקחו את ספרי המקורות וילמדו את סוגיית יריחו על בוריה ויואילו ברוב טובם גם להסביר למפלגות החילונית הקיצוניות שרובם לא קראו ולא שנו אלא כפי שנאמר ....

הערות: מאמר זה נכתב לקראת הסכם קהיר, שבו דובר על החזרת עזה ויריחו תחילה (כנראה בחודש ספטמבר 1993). נח זבולוני מביא מן המקורות את הסיבות שבגללן יש לוותר על יריחו, זאת בתקופה שהמפלגות הדתיות לאומיות התנגדו בחריפות להסכמים. - אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1993
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות