לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

רצח דה-האן והלאומנות של ימינו בעיני החרדים


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | הרצאות - 00/11/1996
לפני 72 שנים נרצח בירושלים הד"ר ישראל יעקב דה-האן. היה זה אולי הרצח הפוליטי הראשון בארץ ישראל, אחריו הרצח השני, ד"ר חיים ארלוזורוב, ולפני שנה הרצח הראשון בגודלו במדינת ישראל והוא רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

אנו נעמוד בשיחתנו על הרצח הראשון, והוא של הד"ר דה-האן. מיהו דה-האן? מי רצח אותו? ומה היו המניעים לרצח זה שעורר רוגז רב בעיקר במגזר החרדי בארץ ישראל ובגולה.

לכאורה ישנו מכנה משותף בין הרצח של דהאן לבין הרצח של ראש הממשלה. כפי שטוענים החרדים כי גם "חטאו" של דה-האן, היה שניסה להביא שלום בין היהודים וערבים בארץ ישראל.

מיהו דה-האן? נולד בשנת 1881 בהולנד, משורר ופובליציסט הולנדי יהודי, היה בנו של חזן ומורה לדת בעיירה הולנדית, שימש תחילה אף הוא כמורה בבית ספר עממי בהולנד. לאחר מכן למד משפטים וכשסיים את חוק לימודיו בתחום זה שימש זמן מה כמרצה למשפטים באוניברסיטה של אמסטרדם.

דה האן הצטרף לתנועה הסוציאליסטית בהולנד, ערך מסע לרוסיה ופירסם בשנת 1913 ספר בשם "בתי סוהר רוסיים", היה בעל דעות חפשיות קיצונית, אחרי מלחמת העולם הראשונה נעשה בעל תשובה והצטרף לתנועת "המזרחי" כיום המפד"ל, בשנת 1919 עלה לארץ ישראל ושימש ככתב של עיתונים הולנדיים, באותו זמן חלה תמורה קיצונית בהשקפותיו והוא התקרב לחוגים החרדיים בירושלים שבראשם עמד הרב חיים יוסף זוננפלד שהיה רבה הראשי של העדה החרדית ואגודת ישראל בירושלים. בנוסף היה דה-האן מוצב בבית הספר הממשלתי למשפטים דאז טרם היות האוניברסיטה העברית. דה-האן העמיד את כשרונותיו הארגוניים והשפעתו הרבה לרשות היהודית החרדית דאז נגד ההנהלה הציונית, ופירסם מאמרים שטניים נגד הציונות. כן פנה לאישים בריטיים מאחר וארץ ישראל היתה תחת חסות של המנדט הבריטי, וביקשם להתערב לטובת היהדות החרדית בארץ. דה-האן אף השתתף במשלחת של רבני הקהילה החרדית בארץ ישראל שבראשה עמד הרב זוננפלד שיצאה אל חוסיין מלך חג'אז. השנאה אל דה-האן גברה בישוב ולבסוף נורה ונהרג בחוצות ירושלים ב-30 ביוני שנת 1924 כאשר יצא מתפילת מעריב מבית החולים וולך אותו הקים ד"ר וולך שהיה ידידו וחברו לדעה.

מי הרג את דה-האן? עד עצם היום הזה, אף אחד לא נאשם ברצח כי פשוט מאוד לא תפסו את הרוצחים. אבל סביב הרצח נרקמו סיפורים ואגדות וכן עובדות כי הרוצח היה אחד בשם אברהם תהומי אחד ממפקדי ההגנה הלאומית שבראשה עמד הרב מאיר ברלין (בר אילן). תהומי, אותו היכרתי כאשר עבדתי זמן מה במחיצתו, היה לאחר זמן מפקד הארגון הצבאי הלאומי לאחר שחל פילוג ב "הגנה הלאומית", ובסוף חייו חי בגולה באחת מהמדינות האסיאתיות.

החרדים כיום טוענים חי חטאו של דה-האן היה שניסה להביא שלום בין היהודים והערבים, בדומה לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שנפל קורבן לרעיון זה.

דה-האן היה לצנינים בעיני מנהיגי התנועה הציונית, ששמו קץ לנסיונו להביא לידי הידברות, טענתם של החרדים שרוצחי דה-האן היו מנהיגי ומורי הדרך של הנרצח של היום - רבין ז"ל. החרדים טוענים כי היחידים שנשארו נאמנים לרעיון הציוני הם הציונים הדתיים, קרי המפד"ל ואולי גם חלק מאגודת ישראל שהיתה אז המפלגה שממנה יצא הנרצח דה-האן. הם הם שהמשיכו ואימצו את תורת הלאומנות לתורת ישראל, לאחר שהחילוניים התייאשו כדבריהם מן הסוציאליזם והן מן הלאומניות, חבריהם הדתיים הם היחידים הממשיכים לדבוק באותה אידיאולוגיה. החרדים טוענים כי פרי הבאושים של אותו חיבור בלתי אפשרי בין תורת ישראל לבין הלאומנות, הם אנשים כמו ברוך גולדשטיין ויגאל עמיר. ושואלים האם יגאל עמיר יהיה הסיקריקון הראשון ? או יהיה המשך ומורה דרך לשורה של רציחות פוליטיות של אלו המתנגדים לדרך הנפשעת של הפצת רעיונות פסבדו-דתיים על להב הסכין ודרך כדור האקדח? או האם יצליח העם היהודי לעצור את נגע הצרעת הזו?

לדעתם תשובה לשאלה גורלית זו תלוייה בטיב ההסכם שיתגבש בין מדינת ישראל לבין הישות הפלשתינאית, פרס וערפאת הם שהגו את ההסכם הזה, הכדור הוא בידי המגרש של נתניהו שמוכן לוותר לימין הקיצוני שהביא אותו לשלטון ולגרום לאיתיפאדה חדשה ולהתלקחות בין ערבים נגד מדינת ישראל, או להמשיך בביצוע הסכמי אוסלו אותם גינה בעת מערכת הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה, ימים יגידו. זאת בגלל שאישים כמו אריק שרון, בני בגין ועוזי לנדאו נושפים בעורפו של נתניהו כי שרון היה זה שפיזר את ההתישבות ביש"ע בהתנחלויות קיקיוניות בלב אזורים ערביים המאוכלסים בצפיפות בערים כמו שכם, גוש קטיף, העיר חברון, שדווקא כאן עשה כבתוך שלו, מישה ארנס שר הביטחון לשעבר.

דפים בנושא:


הערות:
נח זבולוני רשם בראש הכתבה את התאריך כסלו תשנ"ז, התאריך הלועזי המקביל הוא 11/1996 שנקבע כתאריך הכתבה.

הכתבה נועדה כנראה להרצאה אותה נשא נח זבולוני.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם הרצאות 1996
לחצו לפתיחת המסמך
לחצו לפתיחת המסמך
שימו לב: התמונות מוגנות בזכויות יוצרים, אין להעתיקם ללא ציון המקור ממנו נלקח הדף - לפרטים פנו לדף צרו קשר
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות