לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

אסיפת חרום של רבנים לקביעת כשרות היין לפסח


מאת: סופרנו
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 02/02/1975
מיון מהיר:
נשלחו לפרסום
1975
אסיפת חירום של רבנים כדי לטכס עצה איך להתגבר על המצב שנוצר עקב הגילוי כי הכוהל המעורב במלאי היינות המוכנים לפסח הוא חמץ גמור ואספקה סדירה לחג של יין כשר לפסח מוטלת בספק - תערך ביום שני (מחר) בבת ים.

האספה נקראה על ידי הרב פסח קוקיס רבה של בת-ים ואליה הוזמנו רבני רמת גן, רבני העדה החרדית בירושלים ורבנים ממועצות דתיות העוסקים בענייני כשרות.

הרב פסח קוקיס גילה כי הכוהל המעורב ביין נוצר מעמילן של דגנים ובהודעה פומבית שפרסם לפני ימים מספר כי הכהל והחמצן המיוצר בבית החרושת "פאקא" בבת ים נעשה מעמילן דגנים ואינו כשר לפסח.

הודעה זו שדומה לה עמדו לפרסם רבני רמת גן על הכהל שנוצר בבית החרושת "עסיס" ברמת גן והמיועד ליינות, משקאות חריפים ומשקאות קלים כגון: קוקה קולה, טמפו וקריסטל, לתעשיית תרופות ובושם, הטילה מבוכה ותדהמה בקרב רבני הארץ העוסקים בענייני כשרות מחשש לאספקה סדירה של יינות לפסח שאין עליהם חשש של חמץ.

מלאי היינות השוכן במחסני היקבים נוצר עם תערובת של כוהל מעמילן וחלק מן המלאי של יין זה כבר שווק לחוץ לארץ.

שאלה זו הובאה ע"י רבני היקבים בפני הראשל"צ הרב הראשי לישראל הרב עובדיה יוסף היושב על מדוכה הלכתית זו ומחפש היתר, כי מדובר בהפסד של מיליוני דולרים למשק וחשש של חוסר יין לחג הפסח.

גם העדה החרדית בירושלים דנה בשאלה זו וכפי שנודע נוטה הראב"ד של בית הדין של העדה החרדית הרב יצחק יעקב וייס לאסור.

כפי שנודע נוצר הכהל ליינות בכל השנים מפרי העץ שאין עליו חשש של חמץ או ממזוט, אולם באחרונה, וישנם האומרים כי כבר בשנה שעברה עברו בתי החרושת ליצור את הכוהל מעמילן של דגנים וישש חשש כי כל המלאי של היינות לחג הפסח אינו כשר לפסח, ואפילו אם יתחילו מעתה לייצר את היינות ואת המשקאות החריפים מכוהל של פרי עץ לא יהיה בידם של היקבים לספק את הצריכה הדרושה של יינות לפסח.

באסיפת הרבנים שתתקיים מחר כאמור בבת ים ידונו על האמצעים שיש לנקוט בכדי להבטיח אספקה סדירה של יינות כשרים לפסח, ושלא ישאר הציבור בלי יין כשר ל "ארבע כוסות".

הערות:
תאריך כתבה זו נקבע על פי כתבות אחרות שכתב נח זבולוני בנושא זה, ובפרט הכתבה מועצה אלטרנטיבית ? ... בה מדובר על הבדיקה שערך הרב עובדיה יוסף. ברור כי כתבה זו נכתבה לפני המוזכרת לעיל, מאחר ובגוף הכתבה הנוכחית מוזכרת ישיבה שאמורה להתקיים למחרת היום (יום ב'), נלקח יום א' הקרוב ביותר לפרסום הכתבה "מועצה אלטרנטיבית".

הכתבה נשלחה לעיתון "מעריב" אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1975
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות