לדוגמא: הרב שך | "הרב שך"
חפשו

ויכוח על "גוש אמונים" הסתיים בתיגרת ידיים בוועידת הקהילות האורתודוכסיות


מאת: נח זבולוני
פורסם: לא פורסם | נשלחו לפרסום - 00/00/1974
מיון מהיר:
גוש אמונים
נשלחו לפרסום
1974
פליטת פה מעליבה הפוגעת בכבוד קדמונים וקדושי השואה שיצאה מפיו של רב אורתודוכסי באולם הוועידה של הקהילות האורתודוכסיות המאוחדות בארצות הברית, עוררה סערה שנסתיימה בתגרת ידיים ועוד יהיו לה הדים מרחיקי לכת בעולם הרבני והתורני.

אחת מישיבות הועידה של הקהילות האורתודוקסיות בארצות הברית שהתקיימה בוושינגטון, הוקדשה לשאלת "גוש אמונים". בוירוח הסוער שנערך סביב שאלה זו, ניסה הרב יוסף גרינבלט ציר הוועידה מפורסט הילס, להוכיח כי לפי ההלכה אסור לתמוך ב "גוש אמונים". הוא הביא את שיטות הרמב"ם והרמב"ן בשאלת ישוב ארץ ישראל בזמן הזה, שלפיהם אסור ללחום ולשפוך דם יהודי עבור שטחים, וכן הסתמך על הרב יוסף דב סולובייציק מבוסטון, דמות ידועה ומקובלת על כל חלקי היהדות הדתית באמריקה, שלפי דבריו גינה הרב סולובייציק את דרכי "גוש אמונים" ואף אמר כי לפי ההלכה יש לוותר גם על ה "כותל המערבי" ולהחזירו באם הדבר כרוך בשפיכת דם יהודי לו יהא זה אפילו דם של תינוק יהודי אחד.

עם גמר הנאום של הרב גרינבלט קם ציר אחר והוא הרב שרגא (פאביין) שיינפלד מראשי פא"י בארצות הברית לשעבר נשיא "הסתדרות הרבנים" ואוהד מושבע של "גוש אמונים" העושה גם בגיוס כספים עבור תנועה זו. הרב שיינפלד תקף בחריפות את הרב גרינבלט ובעידנא דריתחא נפלטה מפיו הערה זו: "בגלל ויכוחים על הרמב"ם והרמב"ן אם מצוות ישוב ארץ ישראל היא מדאורייתא או מדרבנן שניהלו האדמו"רים והרבנים באירופה, נשמדו 6 מיליון יהודים במלחמת העולם השניה". ואף הוסיף: " ויכוחים דומים על הרמב"ם והרמב"ן מקומם לא כאן כי אם באטלנטיק סיטי" (שם נערך כנס של אגודת ישראל).

אברכים ובני ישיבות שנוכחו בוועידה הביעו את מורת רוחם ומחאתם על דברי הרב שיינפלד ותלמיד בכולל ישיבת "נר ישראל" בבלטימור הרב יצחק נוגר קרא לעבר הרב שיינפלד, אפיקורס. מיד קמה סערה גדולה מלווה בתגרת ידיים בין תומכי הרב שיינפלד לבין מתנגדיו והאברך נזרק מהאולם החוצה ...

מר מרוין הרשקוביץ ציר הוועידה מהנהלת ישיבת "תורה ודעת" בברוקלין דרש כי הרב שיינפלד יחזור מדבריו ויתנצל בפומבי על ההערה המעליבה שפגעה בקדושי השואה ובקדמונים אולם הרב שיינפלד סירב לעשות זאת.

תקרית זו עוררה מורת רוח בעולם התורני בארצות הברית. תומכיו של הרב שיינפלד גינו את "הקיצונים", לעומת זאת לקח הרב יעקב יצחק רודרמן ראש ישיבת "נר ישראל" בבלטימור תחת חסותו את תלמידו והביע את שביעות רצונו מהמחאה כי "במקום שיש חילול השם אין חולקין כבוד לרב"..

כפי שנודע יהיו הדים להערתו של הרב שיינפלד, תקרית זו עלולה לגרום לקרע בעולם הרבני בארצות הברית. "הקיצונים" שבין החרדים החליטו לא לעבור לסדר היום על ההערה של הרב שרגא שיינפלד מי שהיה נשיא "הסתדרות הרבנים באמריקה".

הערות: תאריך הכתבה נקבע לפי ההנחה שהיא נכתבה בסמוך להקמת "גוש אמונים", שהוקמה אחרי מלחמת יום כיפור, מאחר והיא יועדה לעיתון "מעריב" בו כתב נח זבולוני בשנים 1966-1979, נבחרה שנת 1974.

הכתבה יועדה לעיתון "מעריב" מדור "העולם היהודי" אך לא פורסמה.
- אלי זבולוני
Powered By Click for details


לא פורסם נשלחו לפרסום 1974
 

ייזום והקמת האתר - אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ עולמות אפשריים בע"מ © 2010-2024 - עיצוב: סטודיו פיני חמו

© האתר ranaz.co.il והתוכן המצוי בו מוגנים בזכויות יוצרים. כל זכויות היוצרים על תוכן האתר שייכות לילדיו של נח זבולוני
כל התמונות באתר (אלא אם כן צוין אחרת) הן פרי יצירתו של אלי זבולוני בעל הזכויות בהם. אין לעשות בהן כל שימוש או לשנותן ללא הרשאה מפורשת מיוצר התמונות.
אין להעתיק, לשכפל, לחקות או לעשות כל שימוש בתוכן שבאתר ללא רשות בעלי הזכויות.
בקשות לשימוש בתוכן כלשהוא מהאתר יש לשלוח דרך דף צרו קשר.
הצהרת נגישות